Megpróbálták eltitkolni.
Az izraeli hadsereg elismerte, hogy hibáztak, amikor meggyilkoltak 15 mentőst
Az izraeli hadsereg (IDF) elismerte, hogy a katonái „hibáztak” akkor, amikor március 23-án a Gázai övezet déli részén
megöltek 15 palesztin mentőst.
Egy konvoj, amely a Palesztin Vörös Félhold Társaság mentőautóiból, egy ENSZ-járműből, valamint a gázai polgári védelem tűzoltóautójából állt, Rafah közelében került támadás alá.
Felvétel bizonyítja az esetet: homokba földelték az áldozatokat
Az eseményről videófelvétel is készült: a képsorokon jól látható, amint a járművek még hajnal előtt megállnak az úton, majd minden előzetes figyelmeztetés nélkül tüzet nyitnak rájuk.
Izrael kezdetben azzal indokolta a támadást, hogy a konvoj „gyanúsan” közelített feléjük az éjszaka sötétjében, világítás és villogó fények nélkül, továbbá előzetesen nem egyeztettek a hadsereggel, és a járművek mozgását sem hangolták össze. Ugyanakkor egy, az egyik meggyilkolt mentős által rögzített mobiltelefonos felvétel cáfolta ezt az állítást: a videón egyértelműen látszik, hogy a járműveken működött a világítás, amikor a sebesültek ellátására siettek.
Az Izraeli Védelmi Erők azt is közölte, hogy a megölt mentősök közül legalább hat személy kapcsolatban állt a Hamásszal – ezt azonban eddig semmilyen bizonyítékkal nem tudták igazolni. Az IDF ugyanakkor elismerte:
a katonák által célba vett mentősök nem voltak felfegyverezve.
A hadsereg közlése szerint röviddel a támadás előtt katonáik tüzet nyitottak egy másik járműre, amelyben három feltételezett Hamász-tag utazott. Miután jelezték nekik, hogy egy konvoj közelít, állítólag fenyegetve érezték magukat. A szóvivő később azt is elmondta:
a 15 áldozat holttestét azért temették homokba, hogy „megóvják őket a vadállatoktól” (sic!).
A tetemeket csak egy héttel az eset után találták meg, mivel a nemzetközi segélyszervezetek addig nem tudtak biztonságos hozzáférést biztosítani a területhez, illetve nem állt rendelkezésükre pontos információ a helyszínről. A holttestekkel együtt előkerült Refat Radwan mentős mobiltelefonja is, amelyen a támadásról készült felvétel is volt.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu ellen
Az izraeli hadsereg egyik tisztviselője tagadta azon értesüléseket, miszerint a mentősöket a kivégzés előtt megbilincselték volna, és hogy közelről lőtték le őket. Egy túlélő mentős korábban a BBC-nek elmondta, hogy a konvoj járműveinek fényszórói be voltak kapcsolva, és határozottan cáfolta, hogy bármelyik kollégája bármiféle kapcsolatban állt volna terrorszervezetekkel.
Az izraeli hadsereg hadművelete a Hamász felszámolását célozza, miután 2023. október 7-én Gázából fegyveresek áttörtek a határon, és több mint 1200 embert meggyilkoltak, további 251 főt pedig elraboltak Izrael területén. Azóta – a gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint –
már több mint 50 600 ember halt meg a térségben az izraeli támadások következtében.
Kapcsolódó:
Elszabadulhat Magyarországon a pokol? Megfenyegetett minket a Hamász terrorszervezet
Megszólalt a Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu letartóztatásáról