Kicsalták az áldozatok pénzét az illegális idősotthon területén, egy idős gondozott meghalt.
Illegális idősotthon gondozottjainak vagyonát szerezte meg egy bűnözői csoport. Gondatlan emberölés, vesztegetés, csalás és közokirat-hamisítás miatt kell felelnie hét vádlottnak – írta a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség hétfői közleményében.
Kihasználták a gondozásra szoruló idős embereket
Az illegális idősotthont üzemeltetők kórházi szociális munkás, ügyvéd és egy igazságügyi szakértő közreműködésével testi és mentális állapotuknál fogva
gondozásra szoruló idős emberek vagyonát szerezték meg.
A vád szerint egy Bács-Kiskun vármegyei idősotthont 2017 óta engedély nélkül működtető házaspár a törvényes működés látszatát keltve, az egészségügyi állapotuknál fogva magukat ellátn képtelen,
megfelelő vagyonnal rendelkező idős emberek bizalmába férkőztek.
Azért, hogy a vagyonukat megszerezzék, részükre elhelyezést és gondozást ígértek. A kórházi szociális munkásként dolgozó bűntársuk az előzetes megállapodásnak megfelelően a kórházi ápoltaknak az általa is tudottan illegálisan működő idősotthont ajánlotta, és őket a házaspárhoz irányította. Visszaélt azzal, hogy ismerte a fekvőbetegek szociális és anyagi helyzetére vonatkozó adatokat.
Kicsalták az ingatlanjaikat is
Az ügyvéd vádlott szerkesztette és ellenjegyezte a szükséges szerződéseket, továbbá intézte a földhivatali ügyeket. A szakértő a belátási képességgel nem rendelkező gondozottak tényleges vizsgálata nélkül szakvéleményeket készített annak igazolására, hogy a szerződések aláírásakor beszámíthatók voltak az érintettek.
A kórházi elbocsátásukat követően teljes ápolásra, gondozásra szoruló, állandó felügyeletet igénylő betegek nem voltak képesek az életüket érintő fontos döntések felelős meghozatalára. Maximálisan befolyásolhatók voltak.

Az idősotthon egyik szobája/ Forrás: Magyarország Ügyészsége

Az idősotthon bejárata/ Forrás: Magyarország Ügyészsége

Az idősotthon egyik helyisége/ Forrás: Magyarország Ügyészsége
Előfordult, hogy a szellemileg leépült sértett hozzátartozói nem járultak hozzá a tartási szerződés megkötéséhez, ennek ellenére a vádlottak
az ingatlan megszerzését biztosító okiratokat aláíratták a gondozottal.
Ha az idős sértett megtagadta a tartási szerződés aláírását, a házaspár és az ügyvéd vádlottak a figyelmét elterelve egy olyan meghatalmazást írattak alá vele, amely alapján a házaspár jogosulttá vált és el is adta a sértett ingatlanát.
Emberöléssel is vádolják a vezetőt
A vádlottak 2018 és 2022 között 14 idős ellátott mentális állapotának kihasználásával aláíratott tartási szerződések alapján több millió forintot érő ingatlanokat szereztek meg. Emellett több esetben bankszámlán lévő megtakarításokhoz és készpénzhez is hozzáfértek, ezeken a bűntársaikkal megosztoztak.
Az egyik szellemileg leépült idős a nem megfelelő felügyelet és ellátás miatt
a nyitott melléképületben talált gyomirtót megitta, és elhunyt.
Egy kórházi ápolónak amiatt kell felelnie, mert a kórházi gyógyszerkészletből pénz fejében gyógyszert adott ki az idősotthont vezető nőnek.
Az ügyészség hét vádlottat üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett csalással, az idősotthont vezető nőt
gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolja.
Neki és a kórházi dolgozóknak vesztegetés miatt is felelniük kell. Bűnösségükről a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni. A rendőrségi szemlefotókon az illegális idősotthon látható.
(Kiemelt képünk illusztráció)
Kapcsolódó: