A leendő német kancellár üzent Trump veszélyes terve után: „Készülnünk kell a legrosszabb forgatókönyvre!”

Európai egységfrontot tervez Merz Trump kivonulása miatt.

Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja egységes európai fellépést sürget. Ennek oka, hogy Donald Trump egyre inkább visszaszorítja az Egyesült Államok hagyományos védelmi szerepét Európában. A konzervatív politikus szerint Európának fel kell készülnie arra, hogy

csökkenhet az amerikai elköteleződés a kontinens biztonsága iránt.

Merz szerint a NATO és a transzatlanti szövetség megőrzése kulcsfontosságú, de Európának önállóbb védelmi stratégiára is szüksége van – szúrta ki a penzcentrum.hu a Politico cikkét. Megírtuk, a február 23-án tartott németországi választásokat megnyerő Merznek Orbán Viktor nem gratulált, de a szélsőjobbos Alice Weidelnek igen, akinek pártja ugyan csupán a második helyre ért be.

Macronnal is egyeztetett Merz Trump veszélyes terve után

A CDU–CSU választási győzelmét követően Friedrich Merz megbeszélést folytatott Emmanuel Macron francia elnökkel, aki korábban Trumpnak is kemény üzenetet küldött. Merz azt mondta:

„Hosszú beszélgetést folytattam Emmanuel Macronnal, miközben úton volt Washingtonba (…) Teljes egyetértésben vagyunk az amerikai kormányzattal való viszony kezelését illetően.”

Hozzátette, hogy hamarosan beszélni fog Keir Starmer brit miniszterelnökkel is, aki csütörtökön utazik Washingtonba. Ő határozottan bírálta Donald Trump „America First” doktrínáját. Figyelmeztetett, hogy az egy „America Alone” irányba sodródhat, ez pedig Európát sebezhetővé tenné.

„Készülnünk kell a legrosszabb forgatókönyvre. (…) Egy olyan helyzetre, amelyben az amerikai szerepvállalás Európa biztonságában jelentősen csökken”

– mondta, és reményét fejezte ki, hogy egy erős és egységes európai álláspont fenntarthatja Washington elkötelezettségét.

Sokakat foglalkoztat az európai védelem megerősítése

A leendő német kancellárt a londoni kapcsolatok megerősítésére irányuló terveiről kérdezték. Merz megerősítette, hogy hamarosan beszélni fog Starmerrel, és

üdvözölte Nagy-Britannia újbóli közeledését az Európai Unióhoz.

„Teljes mértékben támogatom, hogy Keir Starmer és Emmanuel Macron együtt utaztak Washingtonba magas szintű tárgyalásokra”

– mondta Merz. Hangsúlyozta, hogy Európának saját kezébe kell vennie védelmének irányítását, amelyben

a kelet-európai partnerek kulcsszerepet játszanak.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök kulcsfontosságú szövetséges Európa védelmi stratégiájának meghatározásában.

Néhány európai államnak vezető szerepet kell vállalnia – irreális elvárás, hogy mind a 27 tagállam azonnal egyetértsen minden kérdésben, de a közepes és kisebb országoknak, köztük a balti államoknak is, segíteniük kell egy közös stratégiai vízió kialakításában”

– mutatott rá.

A következő hónapok döntőek lesznek

A közelgő hágai NATO-csúcstalálkozóra utalva Merz kijelentette, hogy a következő hónapok döntő jelentőségűek lesznek Európa védelmi politikája szempontjából.

„Június végéig tisztán kell látnunk, hogyan alakul a transzatlanti kapcsolat, és mi lesz Európa szerepe a saját biztonságában”

– mondta, kiemelve a megnövekedett európai védelmi beruházások szükségességét. Merz a feszültség ellenére megerősítette elkötelezettségét az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolatok fenntartása mellett. Úgy fogalmazott:

„Létfontosságú, hogy megőrizzük szövetségünket az Egyesült Államokkal. (…) A NATO nem csupán katonai szövetség, hanem politikai közösség is, amely a demokrácia, a nyitott társadalmak és a piacgazdaság elvein alapul. Őszintén remélem, hogy továbbra is közösen védelmezhetjük ezeket az értékeket.”

Kapcsolódó:

Megelégelte a német pártvezér Elon Muskot: Bekeményített a legesélyesebb kancellárjelölt

Valódi Hírek