Sokkoló: Átírta a törvényt az Orbán-kormány, veszélybe kerülhet a lúgos orvos áldozata

Fordítva vannak bekötve a dolgok.

Péntek délben kellett megjelennie Renner Erikának a Fővárosi Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája előtt. Hamarosan ugyanis újra dönteni fognak arról, hogy feltételes szabadságra bocsátják-e Bene Krisztiánt, a lúgos orvost – írta a 444.hu. Kiderült,

súlyos problémák vannak a nemrég elfogadott törvénnyel,

amely az elítéltnek adna információt az áldozatról (sic!) és távoltartást is csak rövid időre lehet kérni. De mi történik utána az áldozattal, ha bosszúszomjas az elkövető?

Az elkövető befolyásos és kegyetlen

A Nyugati Fény 2016-ban derítette ki, hogy Bene Krisztián az

első Orbán-kormány volt egészségügyi miniszterének, Mikola Istvánnak az unokaöccse.

A Budai Irgalmasrendi Kórház volt igazgatója 2013 márciusában támadta meg volt barátnőjét, Renner Erikát azután, hogy a nő szakított vele. Bene megkötözte, elkábította, majd maró lúgot locsolt a nemi szervére. Az eljárás hosszú évekig húzódott, de 2018-ban végül jogerősen

11 év börtönbüntetésre ítélték Benét, és örökre eltiltották az orvosi hivatás gyakorlásától (!).

Használhatatlan törvények?

Bene Krisztián rémálommal felérő feltételes szabadságra bocsátása azért merülhet fel egyáltalán, mert 2020 előtt rótták ki rá a jogerős ítéletét. 2020-ban azonban

változott a törvény,

azóta az ilyen típusú elkövetők esetében feltételest elrendelni már nincs is lehetőség.

Megírtuk, Bene Krisztián feltételes szabadulására először 2024 tavaszán került szóba, mert akkor telt le a büntetésének kétharmada. Akkor úgy döntött a Fővárosi Törvényszék, hogy nem bocsátja feltételes szabadlábra az orvost (!).

Változott a törvény, de mire elég?

Tavaly Tuzson Bence igazságügyi miniszter találkozott Renner Erikával, majd egy bejegyzésben arról írt, hogy

„teljesen érthető, hogy Renner Erika vagy bárki, aki személy elleni bűncselekmény áldozatává vált, az elkövető szabadulása után fél, és nem érzi magát biztonságban. Ezzel a problémával foglalkozni kell. Ezért elkezdtünk dolgozni egy olyan szabályozás kidolgozásán, amely lehetővé teszi, hogy az elkövető feltételes szabadlábra bocsátásába a sértettnek is lehessen beleszólása és lehetőség nyíljon egy olyan mechanizmusra, amely alapján az áldozat kezdeményezésére a bíróság az elkövető távoltartását rendeli el.

A jogszabályokon keresztül további garanciákkal kell biztosítani, hogy az áldozatnak ne kelljen félnie.

A célunk az, hogy a jog lehetővé tegye az elkövető megbüntetése mellett az áldozat biztonságérzetének erősítését”

– közölte a miniszter.

De az új szabályozásnak azonban lett egy nagyon problémás pontja Renner Erika szerint. Ez alapján

„A sértett nyilatkozatának tartalmát az elítélttel a meghallgatásán ismertetni kell”.

Ezzel kiadnák őt támadójának

Renner Erika úgy érzi, ezzel

kiadnák őt a tudottan bosszúvágytól motivált támadójának.

Kapcsolatot teremtenének közöttük, amit ő pedig mindenképp el akart kerülni. Ezért levélben fordult Tuzson Bencéhez, amelyben arról írt, hogy veszélyesnek tartja az új szabályokat. Azt önmagában, hogy a törvénymódosítás lehetővé teszi az áldozatok véleményének és félelmének a meghallgatását, nagyon helyesnek nevezte, azonban nyomatékosította:

„Majd pedig ezeket a sértetti, áldozati véleményeket, érzéseket és félelmeket, amit a jogalkalmazónak figyelembe kell vennie a döntésekor, ismertetnie kell azt elkövetővel is. Ám ezzel a sértettet egyúttal ki is szolgáltatják az elkövetőnek!”

– idézte a portál.

Renner Erika hozzátette: a helyzetet tovább rontja, hogy sokszor az elkövetők úgy tekintenek áldozatukra, mint akik a börtönbe juttatásukért felelősek. Különösen igaz ez azokra, akik – mint Bene is – nem ismerték be tettüket.

Inkább az áldozat kellene, hogy információt kapjon

Renner Erika szerint inkább az áldozatnak kellene megkapnia a bíró elé kerülő teljes iratanyagot és a döntés indoklását. Tudnia kellene ugyanis, jogosak-e a félelmei, vannak-e élő sérelmei irányában az elítéltnek, mit gondol az illető a megbánásról, hogyan tervezi az életvitelét.

Renner Erika azt kérte a minisztertől, fontolja meg

a problémás pont módosítását vagy eltörlését.

A pénteki meghallgatáson ezért Erika úgy döntött, hogy az adott feltételekkel semmit nem mond jegyzőkönyvbe.

Komoly probléma az is, hogy távoltartást csak arra az időre lehetne elrendelni, amíg a feltételes szabadság tart, tovább nem. Pedig korábban ez szerepelt a törvény tervezetében, végül viszont nem így fogadták el (!).

„A legelőremutatóbb, az áldozatot valóban védeni hivatott része a nekünk bemutatott javaslatnak, amivel odahívtak minket, az nem került elfogadásra.

Nem az lett a törvényben”

– mutatott rá Gál András, Renner Erika ügyvédje.

Kapcsolódó:

Mikola István pszichopata lúgos unokaöccse 591 ezer forintos kártérítést kapott az államtól

Gyorshír: Jogerősen börtönre ítélték Mikola István szadista unokaöccsét, a „lúgos orvost”

Valódi Hírek