Hivatalosan még nem Budapest önkormányzatáé Rákosrendező területe.
A rákosrendezői területtel is foglalkozni fog a Fővárosi Közgyűlés a soron következő, jövő hét szerdai ülésén – mondta Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerdán egy háttérbeszélgetésen – írta a 24.hu.
Megírtuk, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter február elején jelentette be, hogy a kormány elfogadja a Budapest Közművek Zrt. (BKM) Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogát. Ezt Orbán Viktor egy határozattal még aznap jóvá is hagyta. De a történet nem ilyen „egyszerű”.
Nemcsak Budapest önkormányzatának, NER-es nagyhalaknak is van elővásárlási joga Rákosrendező területére
Kiss Ambrus elárulta, hogy a szerződésbe egyelőre nem tudtak belépni, mert van egy másik elővásárlási joggal rendelkező fél is,
méghozzá egy Habony Árpádhoz és Garancsi Istvánhoz is köthető cég.
Ők egyelőre nem nyilatkoztak arról, hogy kívánnak-e élni ezzel a joggal Rákosrendezőre. A főigazgató szerint a főváros abban bízik, hogy nem fog.
Az elővásárlási jog érvényesítésére 30 napjuk van az érintetteknek. Ha mégis belépnek a szerződésbe, akkor 10 napon belül fizetniük kell. A főváros az összeg első részletének kifizetését, ami körülbelül 12,7 milliárd forint, meg tudja oldani az elővásárlási jogával élő Fővárosi Közművek saját költségvetéséből.
Mielőbbi megállapodást akarnak a kormánnyal
A rákosrendezői kármentesítésről és a hulladékelszállításról a szerződés nem rendelkezik. Annyit mond ki, hogy a feleknek megállapodást kell kötni. Kiss elmondása szerint olyan kitétel nincs a szövegben, hogy 25 milliárd forintig a vevő köteles elszállítani a szemetet Rákosrendezőről, ahogy azt a kormány állítja.
A főigazgató elmondása szerint szeretnének mihamarabb megegyezni. Így ahol nem beazonosítható a szennyező, a főváros elszállítja a hulladékot,
ahol pedig beazonosítható, ott ez a szennyező dolga lesz.
Júniusban írnak majd ki tervpályázatot Rákosrendező fejlesztésére. Nyomatékosította, hogy 90 méternél nem lehet magasabb épületet felhúzni a területen, ez is benne lesz a pályázatban. Ez töredéke annak, amit a nemzetközi szerződésben jelöltek meg, hiszen annak keretében akár 500 méteres felhőkarcoló is épülhetett volna a területen.
A szolidaritási hozzájárulás a működőképességet akadályozza
A főigazgató újra felhívta a figyelmet, hogy 51 milliárd forint elvonása esetén közszolgáltatások állnának le.
„Egyre több polgármester mondja el, hogy ez nem csak igazságtalan, de a működőképességet is akadályozza”
– mondta Kiss. Szerinte egy fekete lyukba öntik a pénzt, mert nem látják a költségvetésben, hogy mire költik a beszedett összeget.
Hozzátette, hogy a Tisza kivonulása miatt vannak olyan előterjesztések, amelyekről muszáj lesz döntenie majd a közgyűlésnek. Kiemelte a fővárosi lakástámogatást, mert fogadni tudják az érintetteket, de összegeket nem tudnak megítélni nekik. Elmondta, hogy körülbelül ezer kérelem halmozódott fel. Amennyiben a közgyűlés ezt megszavazza,
másnap már dönteni is tudnak az összegekről.