Az állam 84 kárpátaljai menekült ügyében hozott korábbi döntését megsemmisítette a bíróság.
Egymás után hirdettek ítéletet szerdán a Fővárosi Törvényszéken két, kárpátaljai menekültcsaládokat érintő ügyben is. A bíróság mindkét esetben az állammal ellenében döntött. A Magyar Helsinki Bizottság segítségével azért fordult a 84 kárpátaljai menekült – köztük 64 gyerek – a bírósághoz, hogy tavaly nyáron egy új kormányrendelettel megszűnt a lakhatásuk hazánkban – írta a telex.hu.
Kérelmüket Pál Norbert, orosz–ukrán háború elől Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztos utasította el.
Bár a gyerekek javára döntöttek, az EU-s irányelveket nem sikerült tisztázni
A bíróság végül mindkét esetben megsemmisítette a kormánybiztos korábbi, a menekültek méltányossági kérelmét elutasító döntését. Ezzel új eljárásra kötelezte az államot. A döntés jogerős. Dr. Juhász Dorottya bíró elmondta, a bírósági döntés egyik fő alapja az volt, hogy a kormánybiztos elutasításokról szóló döntései nem tartalmaztak semmilyen indoklást.
A bíróság szerint azonban csak annak ismeretében lehetne értelmezni a kárpátaljai magyarokat érintő kormányrendeletet, és azt is, hogy az mennyire felel az meg a vonatkozó uniós irányelvnek (sic!). Ezért a kormányrendeletről nem is hoztak döntést.
Győző Gábor, a Helsinki Bizottság jogásza szerint azonban erről is lehetett volna dönteni, hiszen a per során egyértelmű volt, hogy mi a kormánybiztos álláspontja a kormányrendeletről. Szerinte ezzel
csak elodázták az uniós irányelvvel kapcsolatos érdemi döntést.
Utcára tette a kormány a kárpátaljai menekült gyerekeket
Tavaly nyáron jelentette ki a Magyar Helsinki Bizottság, hogy bíróság elé viszik azoknak a kárpátaljai menekülteknek az ügyét, akik a kormányrendelet miatt kiestek a kormány által addig nyújtott lakhatási támogatási rendszerből. Ennek értelmében ugyanis csak azoknak a menekülteknek jár támogatott szállás, akiknek a Magyarországra érkezésük pillanatában a magyar kormány által „háború sújtotta övezetként” nyilvántartott területek valamelyikén volt a hivatalos lakhelyük.
A bizottság már akkor jelezte, hogy a lista nem követte az orosz–ukrán háború változásait, így az sem hiteles alap. Sokan pedig épp azért eshetnek el az ellátástól, mert kettős állampolgárok.
A kormány azzal védekezett, hogy máshol is voltak szigorítások
Az első per két menedékkérő családot érint, akiket a szentesi Inkubátorházból raktak ki. Esetükben
egyedülálló anya nevelte három gyermekét különösen nehéz helyzetben.
A második perben pedig 72 olyan kárpátaljai magyar menekült ügyét tárgyalták, akiknek többségét Kocsról lakoltatta ki a kormány. Köztük 55 gyerek és 17 nő van.
Pál Norbert 1486 méltányossági kérelemből 1202-t utasított el – írta a nepszava.hu. Az elutasítást a kormány nem indokolta. Nyitott kérdés maradt az is, hogy mi alapján lett Ukrajnán belül egy rész háborús zóna, illetve mi alapján maradtak le bizonyos tartományok a listáról.
Kisgyermekekkel egyedül maradt anyákat tesznek koldussá Orbán Viktorék
Mint írták, az államilag támogatott szálláshelyeken lakók közül többen dolgoznak, ám ők sem tudják kevéske vagy rendszertelen jövedelmükből az albérletet és a család ellátását fizetni. Ráadásul
legtöbbjük kisgyerekekkel egyedül maradt anya
– nekik semmiféle jövedelmük nincsen. Őket fenyegeti leginkább a hajléktalanság. Azt pedig mindenki tudja, hogy a magyar hajléktalanellátás képtelen volna több ezer, hirtelen megjelenő gyerek megfelelő elhelyezésére – hívták fel a figyelmet.
„Amit most a kormány tesz ezekkel a segítségre szoruló emberekkel, köztük honfitársainkkal, az egyoldalú felmondása az állam menedékjogi kötelezettségének. Ellentétes a belsővé tett uniós joggal az is, hogy a rászorultak nem kaphatnak semmiféle lakhatási támogatást”
– kommentálta a történteket Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogi főmunkatársa.
Közleményükben jelezték, hogy a sebtében kiadott kormányrendelet lehetőséget adott arra, hogy a veszélyeztetett családok méltányosságot kérhessenek Pál Norbert kormánybiztostól. Ezt sok család meg is próbálta, de a kérelmezőknek csak a hatoda (!) kaphatott haladékot.
„Ami most történik, az egyértelműen jogellenes”
– írták.
Az elutasított és hajléktalansággal fenyegetett családok a Magyar Helsinki Bizottság segítségével próbálják bíróságon megtámadni a kormánybiztos egyedi döntéseit. Az első keresetekről szerdán hozott ítéletet a bíróság.
Kapcsolódó:
Kirobbant a botrány: Vérfagyasztó rendeletet hozott stikában az Orbán-kormány