Három hónapra blokkolta a határvédelem finanszírozását az USA, Trump lépésének drámai következménye lehet Ukrajna számára.
Mit tudott meg az USA forrása Ukrajna friss terveiről?
Az orosz–ukrán háború alatt mind Ukrajna, mind szövetségesei tartották magukat ahhoz, hogy Ukrajna semmiképpen nem fog területi engedményeket tenni a béke érdekében. Ez most megváltozott. Az oroszok jelenleg mintegy Ukrajnának mintegy egyötödét kontrollálják.
Keith Kellog, Donald Trump Ukrajna-biztosa nyilatkozott ezzel kapcsolatban, így nem csupán egy jóslattal, vagy véleménnyel van dolgunk. Azt mondta,
„Volodimir Zelenszkij elnök már jelezte, hogy enyhíteni fog a területi igényeivel kapcsolatos álláspontján.”
Hasonlóan látja a helyzetet Trump is, mondván, hogy a különféle találkozók a háborúban álló felekkel „elég jól haladnak”. Ez nem utolsó sorban azért igaz, mert a Trump elnöki rendelettel 90 napra befagyasztotta az ukránoknak (és más országoknak) szánt segélyeket.
A Trump-kormányzat kereskedelmi háborúval fenyegeti Putyinékat, de még így is Ukrajna húzhatja a rövidebbet
Nem kizárt, hogy ezzel a lépéssel, ahogyan Vlagyimir Putyin kereskedelmi háborúval fenyegetése is, amelynek célja, hogy a felek minél hamarabb tárgyalóasztalhoz üljenek. Putyin ugyanis elfogadhatatlannak tartotta, hogy a NATO-tagországok közvetlenül fegyvereket szállítsanak Ukrajnába. Ezzel kapcsolatosan úgy fogalmazott, hogy „a tűzzel játszanak.”
Trump így szemmel láthatólag mindent megtesz a háború befejezése érdekében. Bár úgy tűnik, ezt elsősorban az Amerikai Egyesült Államok gazdasága miatt teszi ezt, és kevésbé érdeklik a geopolitikai és humanitárius szempontok.
A G7-országok szerették volna Trump lépéseire felkészülve is támogatni Ukrajnát. Amikor látszott, hogy Trump megnyerheti a választásokat, 50 milliárdos hitelt adtak Ukrajnának a Világbankon keresztül. Ennek amerikai hányadát azonban már nem fordíthatják fegyverek vásárlására.
Ukrajnának így túlnyomorészt az európai, illetve kisebb mértékben a brit és kanadai támogatásból kéne fedeznie a katonai költségvetését, ez azonban egyre kevésbé lehetséges.
Németországban egymásnak ment a kancellár és a kormánya
Olaf Scholz is tartja magát ahhoz, hogy nem tágít az úgynevezett „adósságféktől„. A német védelmi és külügyminiszter szeretett volna a törvényileg szabélyozottnál több támogatást nyújtani Ukrajnának. A kancellár ugyanakkor jelezte, hogy a miniszterek
szisztematikusan hazudnak a német népnek,
ugyanis erre egyszerűen nincs már elég elegendő eszköz a költségvetésben.
Amikor a kancellárt megkérdezték, hogy kik hazudnak a németeknek, azt mondta, hogy
„mindenkire, aki azt a kérdést igyekszik figyelmen kívül hagyni, hogy ki fogja mindezt kifizetni”.