A süllyedő hajó nem a mi kórházunk, hanem a magyar egészségügy – közölte.
A mosonmagyaróvári kórház orvosa nyolc év után belefáradt az értelmetlen küzdelembe
A mosonmagyaróvári Karolina Kórház csecsemő- és gyermekgyógyászati osztályának vezetője azt nyilatkozta, hogy meglehetősen fárasztó évek vannak a háta mögött, miután Hollandiából hazatért, hogy megpróbáljon tenni és alkotni egy „fejlődő ország” egészségügyi rendszerében. Nyolc év után már úgy érzi, hogy
belefáradt a küzdelembe
– mondta a Telexnek Szijjártó László, a mosonmagyaróvári kórház vezető orvosa, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) megyei elnöke. Az orvos közölte azt is, hogy innentől kezdve hátralép, már csak heti egy napot marad a mosonmagyaróvári kórházban, ahova új osztályvezetőt keresnek.
A magyar egészségügy a süllyedő hajó
Emlékeztettek arra, hogy az orvos még akkor is kitartott, amikor elkeserítőnek, aggasztónak és kilátástalannak érezte a helyzetet.
„A süllyedő hajó nem a mi kórházunk, hanem a magyar egészségügy”
– fogalmazott a lapnak 2023 áprilisában.
Az orvos elmondta, a helyzet azóta sem változott, a szélmalomharc felemészti az egészségügyi dolgozók energiáit, ezért hozta meg ő is azt a döntést, hogy már csak részállásban fog a Karolinában dolgozni. Ezért új osztályvezetőt is keresnek az intézménybe, mert részállásban nem látható el az osztályvezetés.
„Ha remény lenne rá, hogy belátható időn belül stabilizálódik az osztály helyzete (amit régóta szeretnék elérni), akkor nem jutok erre a döntésre. Ezt azonban sajnos nem látom”
– mondta, utalva arra, hogy karácsonykor és múlt hétvégén is a csecsemő- és gyermekgyógyászati osztályon „ellátásszervezési és betegbiztonsági szempontok alapján” vasárnapokra a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház vette át a térség lakóinak ellátását.
Orbán Viktor kormánya tudatosan teszi tönkre a magyar egészségügyet
Közölte, hogy ez várhatóan így marad a közeljövőben is, mert ügyeletes orvost pénzzel lehetne csak a kórházba csábítani, de az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) ezt kategorikusan elutasította. Úgy véli, a cél, hogy országosan 22 centrumkórház maradjon, azonban ha ezek – jelen esetben Győr – nem tudják finanszírozni a mosonmagyaróvári gyermekorvosi ügyeleti ellátást, akkor az azt jelenti, hogy
az állam szépen lassan hagyja elsorvadni az intézményeket (!).
A mosonmagyaróvári polgármester a hét elején találkozott a frissen kinevezett kórházigazgatóval, és hangsúlyozta, a város minden lehetséges módon támogatni kívánja az intézményt. Szijjártó László azonban rámutatott, hogy a hosszú távú megoldáshoz elsősorban politikai akarat és egy jól átgondolt, a lakosság igényeire szabott ellátórendszer kialakítása szükséges.
Úgy látja, jelenleg inkább az egyre csökkenő számú szakemberek átcsoportosítása és a GDP-arányosan alacsony egészségügyi ráfordítás fenntartása zajlik, amelynek következtében a meglévő problémák nem csökkennek, hanem csak tovább súlyosbodhatnak.
Elvesztette minden reményét
A helyi kamarai elnök és osztályvezető szintén meglehetősen pesszimista a kialakult helyzetet illetően, és felvetette, hogy
„érdemes-e áldozatokat hozni, van-e értelme bármit is tenni?”.
Mint mondta, a nyugdíjkorhatárhoz közeledve úgy tervezi, hogy a mosonmagyaróvári heti egynapos munkavégzés mellett kamarai szerepére összpontosít, miközben heti két napot ismét Hollandiában dolgozik, ahol gyermekei tanulnak. Hangsúlyozta, hogy a lehetőségeihez mérten továbbra is mindent megtesz a gyermekellátásért.
Kapcsolódó:
Dráma a magyar egészségügyben: Sokkoló dolgot tett a nagy budapesti kórház orvosa egy beteg nővel
Baj van: Újabb nagyvárosban állt le a gyermeksebészet fekvőbetegosztálya
Megkongatták a vészharangot: A szakértő szerint halálos áldozatokat fog szedni a magyar egészségügy