Kiderült: Magyarországon szervezkednek a nemzetközi neonáci csoportok, amelyek egy rendezvény keretében is képviseltették magukat.
Mint kiderült, még tavaly december 21-én tartották egy budaörsi raktárban azt a neonáci bulit, amelynek helyszínét a szervezők az utolsó pillanatig titokban tartották. A Telex értesülései szerint az ingatlant a Nordic Sun Kulturális Alapítvány fedésében, filmforgatás címén bérelték ki. Arról számoltak be, hogy az eseményen nemcsak a külföldi neonácik váratlan érkezése okozott zavarokat, de tucatnyi rendőr, a NAV, valamint a kormányhivatal ellenőrei is megjelentek egy összehangolt razzia keretében.
Mi történt? Antiszemita zenekarok képviseltették magukat a budaörsi neonáci rendezvény során
A Nordic Sun Records Budapest (NSRB) kiadó két külföldi náci zenekart is meghívott. Az egyik a Der Stürmer elnevezésű banda, amely egy görögországi black metal együttes, és az úgynevezett NSBM (National Socialist Black Metal, vagyis nemzetiszocialista black metal) irányzatot képviseli –ismertették. Zenéjükben nyíltan támogatják a neonáci eszméket és a rasszista, antiszemita nézeteket. Az eseményen fellépő másik csapat a Sunwheel nevű lengyel black metal zenekar volt, amely szintén az NSBM-irányzathoz kapcsolható.
A nagybörzsönyi székhelyű alapítvány – amelyet néhány éve jegyeztek be – első ránézésre nem mutat kapcsolatot a szélsőjobboldali nézetekkel. Ám ennek ellenére szoros szálak fűzik a nemzetközi Blood & Honour szélsőjobboldali-neonáci hálózat magyarországi ágához, a Blood & Honour Hungáriához.
Mint írták, a Blood & Honour egy neonáci zenei promóciós hálózat és szélsőjobboldali politikai mozgalom, amelyet Ian Stuart Donaldson, – az első szkinhedek egyike – alapított az 1980-as években az Egyesült Királyságban. A szervezetet több országban – például Németországban, Spanyolországban, Oroszországban és Kanadában –
betiltották.
Az Egyesült Királyság kormánya idén januárban pénzügyi szankciókat vezetett be a szervezet ellen a terrorizmus elleni jogszabályok alapján, amelynek keretében befagyasztották a csoport és az összes hozzá kapcsolódó társaság vagyonát. Ennek értelmében az Egyesült Királyság területén tilos finanszírozást vagy pénzügyi szolgáltatást nyújtani a megnevezett szervezetek számára (!).
Mi lehet tudni a titokzatos neonáci alapítványról?
Hivatalosan a Nordic Sun Kulturális Alapítvány célja, hogy zenei anyagaikkal „elősegítsék az európai nemzetek közötti elfogadást és legyőzzék a sovinizmust”.
„Hiszünk abban, hogy egymás kultúrájának megismerése segít a falak lebontásában és minél több európai ébred rá, sokkal több dolog köt minket össze, mint ami elválaszt”
– idézték a bírósági nyilvántartásból elérhető alapító okiratban foglaltakat.
Jelezték azt is, hogy az alapítványt fedőszervezetként használták a szervezők, az ingatlant pedig „filmforgatás” céljából bérelték ki. Ugyan igyekeztek titokban tartani a rendezvényt, ám a hatóságok – ahogy az ilyen eseményeknél lenni szokott – hamar gyanút fogtak és léptek is az ügyben.
Hasonló helyzet a nyugat-európai országokban is tapasztalható, különösen Németországban és Ausztriában, ahol szoros ellenőrzés alatt próbálják tartani ezeket a neonáci csoportokat. Egy beszámoló szerint – amely a Blood & Honour Hungária honlapján jelent meg – a szervezet egyik tagja arról panaszkodott, hogy Németországban és Ausztriában a hatóságok bizonyos történelmi események évfordulók idején vagy a nemkívánatos rendezvények előtt lakhelyelhagyási tilalmat rendelnek el egyes állampolgárok számára, gyakran indoklás nélkül.
Előfordul, hogy az ilyen embereket már a repülőtéri becsekkolásnál visszatartják. A neonáci csoportok tagjai ezért gyakran olyan országokban próbálnak találkozni, ahol kevésbé szigorúak a szabályozások. 2023 októberében például
osztrák neonácik Sopronban tartották hálózatépítő találkozójukat.
Azokban az országokban, ahol a szervezet nem tiltott, a hatóságok csak közvetett eszközökkel – például rendőrségi igazoltatásokkal vagy ellenőrzésekkel – kísérlik megzavarni az eseményeket.
Mindenkit igazoltatott a rendőrség a budaörsi koncerten
Hasonló történt a budaörsi rendezvényen is, ahol december 21-én este 9 óra körül tucatnyi rendőr jelent meg a koncert helyszínén. A résztvevőket igazoltatták, és a NAV, valamint a kormányhivatal emberei is ellenőrzéseket hajtottak végre, amivel részben ellehetetlenítették a koncertet. Bár a helyszínről készült képek és videók tanúsága szerint a koncertet végül megtartották,
a hatóságok fellépése súlyos következményekkel járt.
A NAV eljárást indított a koncert ideje alatt működő büfé üzemeltetője ellen, és állítólag még az italpult készleteit is lefoglalták. A helyszínt bérlő Nordic Sun Kulturális Alapítványt pedig a kormányhivatal büntette meg tűzvédelmi hiányosságokra hivatkozva, például a kijelölt menekülési útvonal hiánya miatt.
Álcázott rendezvények Magyarországon
Felhívták a figyelmet arra, hogy
Magyarország az elmúlt években az európai szélsőjobboldali csoportok népszerű találkozóhelyévé vált.
Az ilyen események szervezésekor gyakran igyekeznek álcázni a tevékenységüket. Tavaly októberben egy csömöri művelődési házban tartott szélsőjobbos koncertet például egy magánszemély „születésnapi buli”-ként bérelte ki, és jelezte, hogy külföldről is érkeznek vendégei. 2023 májusában pedig egy harcművészeti gálának álcázott neonáci összejövetelt próbáltak megtartani.
Ezek az események bonyolult logisztikát igényelnek, mivel a szervezők igyekeznek kijátszani a hatóságokat, ugyanakkor jelentős bevételt is elérhetnek. Egy csömöri rendezvényre például források szerint 100 euró volt a belépőjegy. A magyar szervezők számára pedig nemcsak anyagi, hanem stratégiai előnyt is jelent házigazdaként fellépni, hiszen így szorosabb kapcsolatot tudnak kialakítani a külföldi, markánsabb szélsőjobboldali hálózatokkal.
Következmények és kihívások
A fogadó országok számára azonban ezek a rendezvények nemcsak rendészeti kihívásokat jelentenek, hanem társadalmi feszültségeket is okoznak. Az ilyen események félelmet kelthetnek a lakosságban, és vonzzák a neonácik ellentáborát is, a szélsőbaloldali csoportokat, amelyek szintén hajlamosak erőszakos fellépésekre.
Emlékezetes, 2023. február 9–11. között antifasiszta aktivisták Budapesten öt alkalommal támadtak meg idegeneket, akikre elsősorban ruházatuk alapján gyanakodtak. A támadások során négyen súlyosan, öten könnyebben sérültek meg. A rendőrség az elkövetőket gyorsan elfogta, köztük Ilaria Salis olasz általános iskolai tanárnőt, aki később mentelmi jogot szerzett az Európai Parlamentbe való bejutásával.
Ám ugyanazon februári napon szélsőjobboldaliak is rátámadtak baloldali ellentüntetőkre. Míg az antifasiszták támadásait a közösség tagja elleni erőszaknak minősítették, a neonáci támadásokat csak garázdaságként vagy súlyos testi sértésként kezelték. Ez „jól” illusztrálja az ilyen események körüli összetett jogi és politikai helyzetet.
Fotók: