A kancellár a késeléses támadásokra kénytelen reagálni a választási kampányban: ez már nem igazán segít a pártján.
Az aschaffenburgi késeléses támadást követő napon Olaf Scholz kancellár lakossági találkozóra utazott Erfurtba. Ott végleg bizonyossá vált, hogy a migráció és a biztonság témái még inkább előtérbe kerültek a választási kampányban. Ez gondot okoz Scholz-nak – írta a Spiegel.
A csütörtök esti rendezvényen a kancellárnak nem volt más választása, minthogy tematizálja a „szörnyű támadást Aschaffenburgban”: a városban egy 28 éves afgán férfi megölt egy 41 éves férfit és egy kétéves marokkói származású kisfiút.
„Ez így nem mehet tovább”
– mondta Scholz, hozzátéve, hogy nem lehet az ilyen történések mellett most már egy vállrándítással elmenni, illetve próbálta felhívni a közönség figyelmét arra, hogy kormánya szigorított a bevándorlási politikán; lehetővé tették a kitoloncolást és meghosszabbították a kitoloncolási letartóztatások időtartamát is.
Az ellenzék azonban úgy látja, hogy Scholz elbukott a migrációs politikájával: Friedrich Merz a CDU kancellárjelöltje azt mondta, hogy amennyiben ő lesz a kancellár, mandátumának első napjától fogva „tényszerű beutazási tilalom lesz” azok számára, akik nem rendelkeznek a legális beutazáshoz szükséges iratokkal.
Négy hét múlva Németországban választások lesznek és a mannheimi, solingeni és magdeburgi támadások után egyértelmű vált, hogy
„Németországnak problémája van a pszichés betegségekben szenvedő migránsokkal”
– fogalmazta meg a Spiegel szerzője, Christian Teevs.
Scholz, mivel jelenleg kisebbségben kormányoz, nemigen tud mit tenni a gyakorlatban, így megpróbálja védeni kormánya intézkedéseit és erőt demonstrál az ellenzék irányába. A CDU-t és a CSU-t tette felelőssé a biztonsági csomagja visszautasításáért, mondván, hogy a kereszténydemokrata pártok ezzel akartak maguknak szavazókat szerezni.
„Miért? Mert önök egy kis propagandát akartak csinálni?”
– mondta Scholz arra utalva, hogy a CDU-CSU nem mert volna intézkedéseket hozni, inkább csak tétova beszédeket mondtak.
Az erődemonstráció azonban mérsékelten sikeres: amikor az SPD-s kancellárnak már olyanokat kell mondania, hogy„elegem van abból, hogy néhány hetente ilyen erőszakos cselekmények történnek nálunk,” az arra mutat, hogy a szociáldemokratáknak egyre nehezebb lenne behoznia a közvélemény-kutatásokban látható hátrányát.