Számos fontos időközi választás volt vasárnap Magyarországon: íme az eredmények! Cikkünk frissül!
Egy településen időközi polgármester-választást, míg négy városban időközi önkormányzati-képviselőválasztást tartottak vasárnap. Csőszön polgármestert, míg Budapest III. kerületében, Veszprémben, Budakalászon és Tiszakécskén egyéni képviselőt választottak maguknak a helyiek a városok egy-egy körzetében.
Mi a helyzet Csőszön?
A kevesebb mint 1000 lelkes Fejér vármegyei Csősz nevű kistelepülésen mindhárom jelölt függetlenként indult. A voksolásra azért volt szükség, mert az előző polgármester újbóli hivatalba lépése után alig negyed évvel lemondott.
A választás végül igen szoros végeredményt hozott. A nyertes Szalai Gyula lett, aki 178 voksot gyűjtött össze, ami a szavazatok 44,61%-át jelenti, így ő lehet a település következő polgármestere, amennyiben a fellebbezési határidő lejártáig nem érkezik óvási kérelem. Másodikként Török Péter végzett, aki 172 szavazatot szerzett, ami 43,11%-os szavazati arányt jelent. Így tehát a két jelölt között pontosan másfél százalékpontos különbség alakult ki. Reznyák Judit végül érdemben nem tudott beleszólni az előbbiek versenyébe: 49 szavazattal és 12,28%-kal harmadikként végzett.
A választási részvétel a kistelepülési önkormányzati választásokra jellemzően az időközik átlaga felett alakult, 49,2%-os volt.
Óbudán rengeteg jelölt indult, az együttműködés hiánya a Fidesznek kedvezett
Óbudán a börtönbüntetését töltő Czeglédy Gergő lemondott novemberben lemondott a mandátumáról, a helyére választottak képviselőt a kerület belső részén, a 6-os körzetben, a Flórián téri panelházas övezetben élők. A választáson az összes körzetben győztes összellenzéki szövetség ezúttal nem indított jelöltet, ellenben rengetegen, szám szerint 9-en álltak rajthoz.
A Fidesz-KDNP a korábbi jelöltjét, Malinás Sándort állította a pástra. A korábbi kerületi ellenzéki szövetség három megmaradt pártja, az MSZP, a DK és az LMP Sinkovics Milánt támogatta, aki független jelöltként indult.
A pártok és egyéb szervezetek közül indult még a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, amely Fülöp Gergelyt indította, a baloldali Szikra Mozgalom Fodor Róbertet jelölte, míg az ellenzéki szövetségből kilépett Jobbik önállóan indította jelöltjét, Egyedi Istvánt, a kommunista Munkáspárt pedig Preyer Márkot állította rajthoz. További három fő függetlenként, párttámogatás nélkül indult: dr. Pink Marianna, Bencsik Béla és Csóka Anna.
A győztes a szétaprózódott ellenzéki szavazatok miatt az összetartó táborral rendelkező Fidesz indulója, Malinás Sándor lett. Győzelmére azonban a Fidesz nem lehet büszke, mert még az időközikre jellemző alacsony, egyharmados részvétel mellett is
kevesebb mint negyven százalékot, 39,51%-ot szerzett,
ami 804 szavazatot jelent –ez az alacsonyabb részvétel miatt jelentősen kevesebb mint a júniusban általa szerzett 1254 voks. Másodikként meglepetésre az MKKP-s Fülöp Gergely futott be, aki már-már megszorongatta kormánypárti ellenfelét, és egyéb támogató szervezetek nélkül is 33,02%-ot szerzett.
Harmadikként az ellenzéki pártok többsége által támogatott független Sinkovics Milán ért be. Ő jelentősen lemaradt az első két jelölttől: csupán 241 szavazatot szerzett, amely a 11,84%-os eredményhez volt elég. A mi hazánkos Ormándi-Edőcs Beáta 135 szavazatot kapott, amely a pártja országos támogatottsáágához hasonló 6,63%-os szavazati aránynak felel meg.
Futottak még: Pink Marianna 60 szavazatot és 2,95%-ot kapott, a szikrás Fodor Róbert 48 szavazata a voksok 2,36%-ára volt elég. Őket követte a jobbikos Egyedi István 46 szavazattal és 2,26%-kal, majd Bencsik Béla következett 23 szavazattal és 1,13%-os aránnyal, végül kilencedikként a munkáspárti Preyer Márk zárt alig 9 vokssal, a szavazatok 0,29%-ával.
A részvételi arány 33,98%-os volt.
Veszprémben négy jelölt állt rajthoz képviselőjelöltként
Veszprémben a 12-es választókerület képviselőjének lemondása miatt volt szükség időközi választásra. Hegedűs Barbara karrierjének csillaga gyorsan tovább emelkedett: a nőverő Győrffy Balázs fideszes EP-képviselő lemondott mandátumáról, helyére Dömötör Csaba korábbi államtitkárt ültette az Európai Parlamentbe a Fidesz.
Dömötör listás országgyűlési mandátuma így megüresedett, akinek a helyére új képviselőt kellett találnia a kormánypártnak. A Fidesz döntése végül az országosan ismeretlen Hegedűs Barbarára esett – a döntésben bizonyára szerepet játszott a kormánypárti képviselők közötti nők kritikusan alacsony szintje.
Veszprém 12-es körzetében négy jelölt állt rajtvonalhoz. A Fidesz Hegedűs helyére Kavalecz Gábort, a Momentum Csóri Gábort, az MKKP Havay Fannit, míg a lokálpatrióta Együtt Veszprémért Egyesület Varga Józsefet indította.
A győztes végül Kavalecz Gábor lett, aki még az időközin tapasztalt alacsonyabb részvételi arány ellenére is rosszabbul szerepelt, mint elődje június 9-én. 564 voksot kapott, ami 44,83%-os szavazati arányt jelent. Másodikként az Együtt Veszprémért Egyesület jelöltje, Varga József ért be, aki meglepetésszerűen erős eredményt ért el: 453 voksot szerzett, ami a szavazatok 36,01%-át jelenti.
Pártja támogatottságát meghaladó módon az MKKP-s Havay Fanni 145 vokssal és 11,45%-kal ért be a harmadik helyre. A negyedik a momentumos Csóri Péter lett, aki 96 szavazatot kapott és 7,63%-os szavazatarányt ért el.
A részvételi arány az időki választásokon megszokottan alacsony, 31,81%-os volt.
Budakalászon csupán két induló volt
Budakalász 8-as körzetében a helyi 2011 Egyesület képviselőjének, Balogh Csabának a halála miatt kellett választást kiírni. Június 9-én nem csupán a polgármestert választották a budakalásziak a 2011 Egyesület soraiból, az összes választókerületben a jelöltjeikre szavazott a választók többsége.
Az eredmények ismeretében a Fidesz ezúttal el sem indult az időközi választáson. Mindösszes két jelölt indult: a városvezető egyesület színeiben dr. Kovács Márta, míg függetlenként Kotroczó Ferenc mérettette meg magát.
A városvezető lokálpatrióta szervezet jelöltje, dr. Kovács Márta tönkreverte független ellenfelét: előbbi 253 szavazatot szerzett, ami a szavazatok 78,82%-át jelenti. Ezzel szemben Kotroczó Ferenc alig 78 voksot kapott, ami 21,18%-os szavazati aránynak felel meg.
A részvétel 27,86%-os volt.
Tiszakécskén is urnához járultak a szavazók
A települések többségéhez hasonlóan Tiszakécskén is lemondás miatt kellett voksolást kiírni a város 4-es számú választókörzetében. A fideszes Petrezselyem Lászlónak újraválasztása után konfliktusa lett a város kormánypárti vezetésével, amelyet nem sikerült rendezni. A képviselő még az alakuló ülésen történő eskütétele előtt lemondott a mandátumáról, sőt, a Fideszből és a KDNP-ből is kilépett.
Petrezselyemnek június 9-én mindössze egyetlen ellenfele volt, az MSZP-s Csernus Ferenc. A korábbi képviselő helyére pályázó dr. Babák Ferencnek már több ellenféllel kellett megmérkőznie, ugyan pártszínekben egyedül a második reformkoros Dakó József indult. Függetlenként mérettette meg magát Bagó Ákos Károly, Tancsa János Sándor és Kóczi László.
A legnagyobb meglepetés Tiszakécskén született. Míg június 9-én a Fidesz választókörzetenként 70–80 százalékos eredményekkel tarolt, és Petrezselyem László is 75% körüli eredményt szerzett, ezúttal fordulat jött. Ugyan csupán egyetlen, de nem a Fidesz jelöltje, hanem egy független induló végzett az élen.
Bagó Ákos Károly 188 szavazattal, a voksok 41,69%-kal végzett az élen. Szorosan mögötte a fideszes Babák Ferenc végzett 187 szavazattal és 41,46%-kal. Dakó József ugyan jócskán lemaradva lett harmadik, pártja, a Második Reformkor ismertségét és virtuális népszerűségét jelentősen meghaladva 12,64%-ot szerzett, ez 57 voksnak felel meg. Utolsó előttiként Kóczi László ért be, aki alig 10 szavazatot szerzett, amely 2,22%-nak felel meg, míg a sort Tancsa János Sándor zárta 9 szavazattal és mindössze 2%-kal.
A részvétel az időközikre jellemző átlagnál némileg magasabb, 36,4%-os volt.
(Forrás/ábrák: valasztas.hu)