Kövér László kitüntetése a vallásszabadság napján zajlott.
Mi okból zajlott hétfőn Kövér László kitüntetése?
János Zsigmond-díjjal tüntette ki Kövér Lászlót, az Országgyűlés elnökét a Magyar Unitárius Egyház hétfőn este Kolozsváron. Az elismerést a vallásszabadság napja alkalmából tartott ünnepi istentiszteleten adták át hétfőn.
Az erdélyi országgyűlés 1568-ban hozott tordai határozatának emlékére – amely Európában először foglalta törvénybe a lelkiismeret szabadságát – a belvárosi unitárius templomban tartott ünnepségen
Kövér László elsőként vehette át
az unitárius egyház mindenkori támogatói számára adományozott elismerést.
A díj nemcsak a díjazottnak az unitárius egyház iránti hűségét és elkötelezettségét ismeri el. Ezzel párhuzamosan az egyház fenntartásáért és közösségfejlesztéséért tett erőfeszítéseit is méltatja – hangzott el.
Kövérnek dagad a melle a kitüntetés miatt
Kövér László köszönőbeszédében aláhúzta: a kitüntetés számára megerősítést és elköteleződést jelent. „Miként eddig, a jövőben is” legjobb tudása és lehetőségei szerint a(z orosz? – a szerk.) nemzeti szuverenitás, a Kárpát-medencei magyar megmaradás és a közép-európai érdekközösség erősítésének az ügyét szolgálja.
„A világ egyetlen magyar alapítású keresztény vallásának egyháza részéről díjat elfogadni ezért nagy megtiszteltetés. Különösképpen, ha az a díj az újkori Erdély első fejedelmének és egyben unitárius uralkodónknak, János Zsigmondnak a nevét viseli”
– mondta.
A házelnök meghatottan réved vissza az 1500-as évekbe
Kövér elmondása szerint a névadó XVI. századi történelmi kora és sorsa három okból tanulságos és iránymutató a nemzetét szolgálni akaró magyar ember számára. Az első ezek közül a nemzeti szuverenitás iránti igény, mivel a korabeli magyarság bízott abban, hogy az érdekeit a soraiból származó vezetők tudják a legjobban képviselni.
„Mindez közel ötszáz esztendő múltán, azaz napjainkban sincs másként. Ez ma is a legnagyobb erkölcsi felelősséget ruházza minden nemzeti politikusra. Arra kötelezve őket, hogy azért dolgozzanak, hogy Magyarország a következő ötszáz esztendőben is egy magyar ország maradjon”
– elmélkedett Kövér László.
A második oknak a magyarként való megmaradás akaratát nevezte, mivel a fejedelem idejében született meg a megfogalmazása: „két pogány között egy hazáért„.
„A történelem forgatagában a pogányok azóta többször is cserélődtek, a történelmi Magyarország határai is változtak, de az eszmei haza örök maradt, miként örök maradt az a létparancs is, hogy Kárpát-medencei szülőföldünkön minden körülmények között meg kell maradjunk magyarnak”
– jelentette ki.
A harmadik ok, amiért szerinte a magyarok mellett a románoknak és minden közép-európai nemzetnek érdemes felnézni János Zsigmondra és örökségére, „az a ma is létező közép-európai sorsközösség, amelynek egyik legszebb történelmi bölcsője éppen az Erdélyi Fejedelemség volt” – mondta a házelnök.
Kövér László kitüntetése közben a házelnököt méltató püspökre majdnem rászakadt a plafon
A díjazottat Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke méltatta. Ő elmondta: János Zsigmond az értékteremtő hozzáállás példája, aki kicsiny országát kormányozva azon fáradozott, hogy elvesse a béke és emberség magvait, amelyek aztán Erdélyt tündérkertté varázsolták. A bírságmániás Kövér esetében mondjuk kérdéses, mely esetekben vélte felvedezni az egyház képviselője az „emberség magvait„.
Hangsúlyozta: Kövér László szerteágazó tevékenysége „a jó ügyek melletti kiállásra (?!), a magyar nemzet értékeinek és kincseinek, a keresztény élet jellemet formáló erejének az alapjára van építve„. Hangsúlyozta: a díjazott
a jellemes emberek ritkuló táborát erősíti (sic!).
Mindezt Kövér „kitartó értékelvűségével, szívósságával és alázatával” (sic!) magyarázta, amellyel elvileg a magyar nemzetet, a kereszténységet és ezen belül az unitárius közösséget is szívén hordozza.
Mi történt még Kövér László díjazásának napján az eseményen?
Az istentiszteleten a magyar és román testvéregyházak képviselőinek igei üzenete után Koppándi Botond Péter teológiai tanár, a Protestáns Teológiai Intézet Unitárius Karának dékánja hirdette az igét. Rámutatott: az 1568-as vallásszabadság törvénye „egyfajta közösségi autonómiát is biztosított„, és egyedisége abban rejlik, hogy nem világi hatalomra, hanem magára a szentírásra apellált.
Ciprian-Vasile Olinici, a román kormány egyházügyi államtitkára ünnepi beszédében a vallásszabadság fontosságát hangoztatta. Az szerinte „törékeny alap”, így naponta meg kell védeni, párbeszédet kell folytatni érdekében.
Az istentisztelet után az ünneplők Dávid Ferenc szobrához vonultak. Ott Sándor Krisztina, az unitárius egyház főgondnoka a nagy elődök ma is érezhető jelenlétéről beszélt, majd koszorúzás következett.
(MTI korrigálva)