Mi történik? Elon Musk a szélsőjobbal forgatja fel Németországot a választások előtt

Senki nem tudja megakadályozni, hogy befolyásolja a német választásokat.

Elon Musk nem bír magával: úgy tűnik, lassan nincs olyan európai ország, amelynek választásaiba ne akarna beavatkozni. Ehhez meg is van a lehető legjobb platformja, az X, ahol, több mint 200 millió követője van, de nyilván, amit ott posztol az megjelenik a különféle híroldalakon is.

Baráti viszonyok

Musk jelenleg az amerikai közbeszédben a „first buddy”, azaz az első számú haver, ahol a másik haver maga Donald Trump. Musk és Trump valóban barátok, illetve bizarr módon mintha egymás rajongói lennének: a milliárdos kapott is egy pozíciót az új kormányban.

Musk kormányzati hatékonyságért felelős helyettes államtitkár lesz, de a legnagyobb hatalma, úgy tűnik, jelenleg a külpolitikai kérdésekben van, de legalábbis az azokba való beleszólásra használja azt. Ezekben a kérdésekben vagy egyetért Trumppal, aki éppen elszabadult ágyúgolyóként tervez területszerzési hadjáratokat világszerte, vagy van olyan dolog, amelynek a birtoklása érdekében ért vele egyet.

Kampányol a német szélsőjobbnak

Csütörtökön élő adást szervezett az X-en, ahol a meghívott vendég a német szélsőjobboldali párt, az AfD (Alternatíva Németországért) vezetője volt. Az adásban arra buzdította a német X-felhasználókat, hogy szavazzanak a pártra.

Nem az AfD az egyetlen szélsőjobbos európai párt, amelyet nyíltan és nagy erőkkel támogat, és abból is látszik, hogy mekkora súlya van a szavának, hogy Trump újraválasztásában is jelentős szerepe volt.

Az AfD olyan párt Németországban, akivel sem a szociáldemokraták, sem a konzervatívok nem kormányoznának szívesen; ugyanakkor a jelenleg a felmérések szerint a második legnépszerűbb helyet foglalja el.

Musk úgy mutatta be frakcióvezetőjüket, Alice Weidelt, hogy „ő a vezető jelölt arra, hogy irányítsa Németországot”.

Weidellel közösen egyetértve, gúnyosan nevetgélve azt tematizálták, hogy

„Németország energiapolitikája őrült, excesszív (kicsapongó, túlzó – a szerk.) a bürokrácia és kontrollálatlan az emigráció az országba”.

Ezek a kérdések a választókat is foglalkoztatják, akiknek erősen megingott a bizalma a felbomlott jelzőlámpa-koalícióban. Ugyanakkor arra semmi bizonyíték nincsen, hogy – ahogyan Musk mondja –

„az embereknek be kell állnia az AfD mögé, különben a dolgok sokkal-sokkal rosszabbak lesznek Németországban.”

Weidel hálás volt Musknak azért, hogy platformot biztosított neki, ugyanis pártelnök asszony arra hivatkozott, hogy a média előítéletes vele szemben. Musk a vélt előítéletességet ahhoz hasonlította, ahogyan Adolf Hitler a ’30-as években elhallgattatta a zsidóság mellett szóló hangokat.

Nem igazán lehet megrendszabályozni

Az európai politikai elit nem igazán tud mit kezdeni az üzletemberből politikussá vált milliárdos közbeavatkozásával: hiába sértegeti őket közel negyedmilliárd ember szeme láttára, a véleményét a saját platformján nyilván elmondhatja. Pedro Sanchez például azzal vádolta Muskot, hogy

aláássa a demokráciát,

de a francia külügyminiszter is az ő tevékenysége kapcsán kérte az uniótól, hogy jobban védjék meg magukat a külső beavatkozástól.

(reuters.com nyomán)

Valódi Hírek