Az USA kisebbíti a helyzetet a Gáza övezetben zajló népirtás kapcsán.
Az Egyesült Államok Szudánt mindenféle gátlás nélkül nevezi meg népirtás helyszínének, nyilván nem is alaptalanul. Ugyanakkor a Gáza övezetben történő, az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) által is „népirtásnak” illetve „emberiességellenes bűncselekménynek” nevezett történéseket nem tematizálják. Azt leszámítva, hogy
annyit megállapították, hogy a „civil áldozatok száma elfogadhatatlanul magas”.
Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának kommunikációs igazgatója, John Kirby ismételten azt mondta, hogy a népirtás „nem állja meg a helyét”.
„Nincsen a palesztinok elleni népirtás izraeli oldalról”
– mondta egy olyan újságírói kérdésre válaszolva, hogy miben különbözik a gázai helyzet a szudáni Darfurban történő polgárháborús népirtástól.
Ami Szudánban népirtás, az Gázában nem az, mert más a szándék
Az Egyesült Államok ugyanis kedden reggel szankciókkal sújtotta Szudánt, miután a hadsereget népirtással vádolta meg.
Az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szövetsége) szerint az ottani konfliktus a milícia és a de facto hatalmon levő Abdel Fattah al-Burhan között a világ eddigi legnagyobb menekülthullámához vezetett. Több mint 12 millió ember hagyta el Szudánt a polgárháború elől menekülve.
„Amit Szudánban látunk, az népirtás”
– mondta Kirby. Ő úgy magyarázta a szudáni és a gázai helyzet közötti alapvető különbséget, hogy
„Az izraeli hadsereg katonái nem minden nap úgy kelnek fel, hogy arra gondolnak, hogy »most leteszem a sarkamat és elindulok megölni pár ártatlan embert, mivel palesztinokról van szó«.”
Ugyanakkor Kirby belátta, hogy gázai civil áldozatok száma „elfogadhatatlanul magas”, de mindehhez azt tette hozzá, hogy
„akármilyen rémségesek is a civil veszteségek és az infrastruktúrát ért károk, akármilyen kemények is voltak egyes műveletek: ezeket nem lehet népirtásnak nevezni.”
Több szerv is kimondta, az USA nem ért egyet a Gáza övezetben zajló események kapcsán
Az izraeli hadsereg eljárásmódja világszerte megosztó. Nemcsak az ICC, de az Amnesty International is bűnösnek találta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt népirtás, háborús bűnök, valamint emberiség ellenes bűncselekmények elkövetésében.
Az Egyesült Államok lakosságának egy része ennek megfelelően ellenzi a kormány azon döntését, hogy Izraelt, mint szövetségesét teljes körű katonai segítségnyújtásban részesíti. Sokan azt követelik, hogy szüntessék be a fegyverszállítást az országba.
Antiszemitizmus vádja vetül a kritikusokra
Az ICC nem csak Netanjahut, de azóta elbocsátott védelmi miniszterét, Yoav Gallantot is bűnösnek találta háborús bűnök elkövetésében.
Az izraeli felek azzal védekeznek, hogy diszkreditálják az ICC vezetőjét, illetve antiszemitizmust rónak fel a kritikusoknak, így a témában való véleménynyilvánítás ennek megfelelően komplex problémákba ütközik.
(spiegel.de nyomán)