Trump megvenné Grönlandot kilóra – Reagáltak a dánok

Magasról tesz a diplomáciai formaságokra.

A grönlandiak között folyamatosan vita tárgyát képezi a Dániától való függetlenség, az azonban valószínűtlen, hogy az Egyesült Államokhoz akarnának csatlakozni.

Elszabadult retorika

Donald Trump az elmúlt napokban, más területszerzési tervek mellett folyamatosan azt pedzegette, hogy nemzetbiztonsági szempontból

jól jönne az Egyesült Államoknak, ha Grönland hozzájuk tartozna.

Az ország, mivel (mintegy hatszáz éve) a dán korona fennhatósága alá tartozik, NATO-tag; stratégiai jelentősége az, hogy a legrövidebb útvonal Amerika és Európa között ott vezet át.

Mindeddig ez csak egy olyan körülménynek tűnt a sok közül, amelyek kapcsán Trump hajlamos szájkaratézni és szabad asszociációs gondolatfolyamait megosztani.

Trump fenyeget

Egy szerdai sajtótájékoztatón azonban feltették neki a kérdést, hogy kizárná-e, hogy Grönland megszerzése érdekében katonai-, illetve gazdasági nyomást gyakoroljon az országra. Erre

Trump válasza egy vészjósló „nem” volt.

Trump fia, Donald Trump Jr. pedig másnap „turistalátogatást” tett Nuukban.

A dánok azonnal reagáltak is a fenyegetésere: Lars Rokke Rasmussen dán külügyminiszter szerint

„Grönland lehet, hogy független lesz, ha a lakossága ezt kívánja, de nem valószínű, hogy az Egyesült Államok egy állama lesz”

– írta a Reuters.

„Nem hinném, hogy külpolitikai válságban vagyunk. Nyitottak vagyunk a dialógusra az amerikaiakkal azzal kapcsolatosan is, hogyan tudnánk még szorosabban együttműködni, ha ez egyáltalán lehetséges; azért, hogy az amerikai ambícióknak eleget tegyünk”

– tette hozzá Rokke.

Európa kénytelen volt reagálni

Annak ellenére, hogy a dánok egyértelműen próbálják az ügyet úgy kezelni, mintha az bagatell lenne, Európa vezető politikusai is reagáltak.

Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter azt mondta, Európa nem hagyja, hogy más nemzetek megtámadják a szuverén határait, habár jelezte, nem gondolja, hogy az Egyesült Államok támadni fog.

Olaf Scholz német kancellár is arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai partnerek egységesen állnak ki a határok sérthetetlensége mellett.

A grönlandi vezetés, élükön Mute Egede miniszterelnökkel már korábban reagált Trump kijelentéseire; azt mondta

„Grönland nem eladó”.

Valódi Hírek