A Till Tamás-gyilkosságról tárgyalt a parlament: „Tőrt döftek a gyászoló szülők szívébe”

Zajlik a vita az Országgyűlésben.

Hétfőn 159 igennel, ellenszavazat nélkül döntött a parlament arról, hogy rendkívüli sürgősséggel szavazhatnak az országgyűlési képviselők a Till Tamás-gyilkosság miatt szükséges törvénymódosításról.

Több politikus is törvénymódosítást kezdeményezett a parlamentben, hogy kegyetlen gyilkosok büntethetősége soha ne évülhessen el.

Kedden már a parlamenti törvénymódosítás vitája

Azért módosítják a Büntető Törvénykönyvet (Btk.), hogy ne évülhessen el egyetlen kegyetlen gyilkosság sem. Mindenkit megrázott, hogy miután megtalálták a 24 éve eltűnt Till Tamás holttestét és kiderült, hogy brutális gyilkosság áldozata lett, alighogy megtalálták gyilkosát, már szabadon is engedték. 16 évesen követte el ugyanis a bűncselekményt így a büntetősége elévült.

Az ügyészség döntése nyomán azonban a férfit mégis letartóztatták és felelnie kell kegyetlen tettéért.
Megelőzendő, hogy bármikor is megtörténhessen, hogy egy gyermek ellen bűncselekményt elkövető gyilkos szabadon távozhasson, az országgyűlésnek több politikus is nyújtott be törvénymódosító-javaslatot.

Soha ne évüljenek el az embertelenül súlyos bűntettek

Szabó Tünde, a Fidesz országgyűlési képviselője elmondta a parlamenti vitában, hogy a javaslat fontos jogértelmezési bizonytalanságot szüntet meg. A cél, hogy az életfogytig történő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmények soha ne évülhessenek el. Ezekben a zéró tolerancia elve kell érvényesüljön. Elmondta, minden jogi kiskaput be kell tehát zárni, szerinte a törvényjavaslat kizárja azokat a pontokat, amik megnehezítenék a későbbi igazságszolgáltatást. A Fidesz támogatja a módosítást.

Kálmán Olga, a DK parlamenti képviselője hozzászólásában emlékeztetett, hogy a bajai kisfiú, Till Tamás szülei 24 évig éltek rémálomban, hogy fiuk talán soha nem fog hazatérni, és egyben abban a reményben is, hátha egyszer ez mégis megtörténik. Idén minden reményük szertefoszlott, kiderült, hogy fiukat megölték.

„Aztán még nagyobb tőrt döftek a gyászoló szülők szívébe”

– mondta.

Felelevenítette, a gyilkos a beismerő vallomás után szabadon távozhatott a rendőrségről, méghozzá a jelenleg hatályos törvény betű szerinti betartásával. Felszólított, ennek nem lett volna szabad megtörténnie.

„Ha van ezen a világon főbenjáró bűn, akkor ez az. Egy 11 éves gyermek megölése az. Égbekiáltó, velőtrázó, gyomorfacsaró igazságtalanság ez. Megbocsáthatatlan. Mert mindannyian tudjuk, a halál nem évül el, a szülők fájdalma nem évül el.

Nem évülhet el maga a bűn sem. Nem lehet ilyen fájdalmat okozni gyászoló szülőknek. Nem lehet ilyen igazságtalanságot a jog pallosával támogatni, aláásva a törvények iránti maradék közbizalmat”

– összegezte a képviselő.

Majd azt a kérdést tette fel, hogy lehet, hogy Magyarországon elengednek egy gyilkost a legnagyobb természetességgel, hogy már csak akkor fussanak utána, amikor forrong az ország.

„Ki képes olyan törvényt hozni, amely szerint egy gyermekgyilkosság automatikusan elévül? Ilyen létezik?”

– tette fel a kérdést. Majd meg is válaszolta:

„Önök, kormánypárti képviselőtársaim”

– utalt a képviselő arra, hogy a kormánypárti képviselők hozták ezt a törvénymódosítást még 2012-ben. Úgy vélte, a kormánypárti képviselők felelőssége, hogy olyan törvényeket alkossanak, amelyek igazságosak és összhangban vannak a társadalom erkölcsi elvárásaival. Emlékeztetett, hogy korábban egy pedofilsegítőt engedtek szabadon, most pedig egy gyilkost. Szerinte ennek nem lett volna szabad megtörténnie.

Hozzátette, csak az azonnali változtatásban bízva

fogják támogatni a törvénymódosítást,

azért, hogy ilyen soha többé ne történhessen meg, gyilkosság ne maradhasson büntetlenül. De mindazért, ami történt,

„az önöké a politikai felelősség, ebben önök egyedül vannak”

– hangsúlyozta. Azt kifogásolta, hogy míg arra jut figyelem, hogy egy nap alatt hoznak jogszabályokat arra, hogy iparágakat lopjanak el, de arra nem jut figyelem, egy a legszörnyűbb bűnök elkövetőit ne engedjék szabadon.

A Fidesz módosította az addig egyértelmű törvényt 2012-ben

Hollik István a KDNP képviselője kifogásolta Kálmán Olga szavait és kikérte magának. A jogrend addig működőképes, amíg a társadalom saját erkölcsi normáit tartalmazza, ha nincs igazság, akkor lépnie kell a jogalkotóknak. Elmondta, egy nem maradhat felelősségre vonás nélkül egy igen brutális lett elkövetése. Hangsúlyozta, hogy fontos, ha kiskorú ellen követnek el brutális bűncselekményt, akkor mindegy, hogy az elkövető hány éves, a büntethetősége ne évülhessen el. A KDNP megszavazza a javaslatot.

Harangozó Tamás, az MSZP képviselője elmondta, hogy a bűncselekményt az elkövetéskor hatályos szabály alapján kell elbírálni. Ez a 2000-es törvény alapján a leghosszabb kiszabható büntetés 15 év, de benne volt az is, hogy az emberölés minősített esete soha nem évül el. Azt a következtetést vonta le, hogy amennyiben a kormánypártiak 2012-ben nem módosították volna a Büntető Törvénykönyvet, akkor

a helyzet most egyértelmű lenne.

„Azért vagyunk ma itt, mert 2012-ben egy új Büntető Törvénykönyvet fogadott el a Fidesz”

– mondta. Emlékeztetett, hogy a törvény akkori vitájában sok szó esett a fiatalok ellen elkövetett bűncselekményekről de arról nem, hogy ezt a konkrét bekezdést miért írták akkor át. Úgy módosították a szabályt, hogy kikerült belőle az emberölés megnevezése, ez pedig egy nagyon komoly jogi törvényalkotási hibát jelent, amit az akkori kormánypártok követtek el és szavaztak meg. Többek között Orbán Viktor is. Az akkori ellenzék nem támogatta a módosítást.

„Képviselőtársam, esetlegesen felmerülő jogértelmezési vitákról beszél? Önök átírták ezt a passzust! Egy egyértelmű, magyar mondatot átírtak egy olyanra, ami ezt a helyzetet előállította. Ez az önök felelőssége!”

– fordult a kormánypártiakhoz.

Hangsúlyozta, hogy bár tényleg nem lenne méltó politikai síkra terelni a vitát, de az előzetes hatásvizsgálatok és a

minőségi jogalkotás hiánya mégis megmutatkozik

és sajnos ilyen helyzeteket eredményez. Megkérdezte, hogy a konkrét passzust mégis miért módosították, mert emiatt történhetett, hogy a hatóságok el kellett engedjék a gyilkost. Véleménye szerint a helyett hogy a magyar kormány melldöngető felszólalásokat tesz, inkább egy tisztességes elnézéskérés kellene elhangozzon és a törvény mielőbbi elfogadása.

Lukács László György, a Jobbik képviselője elmondta, hogy bár visszamenőleg nem lehet igazságot tenni, de a jövőre nézve a törvény jobban kifejezze a társadalom akaratát. Javasolta, hogy az általa beadott módosítást még tegyék be a törvénybe, de ettől függetlenül is támogatni fogják a törvény elfogadását.

Szerinte az elmúlt 20 évben folyamatosan műhiba történt a hatóságok munkájában. A hatóságoknak olyan cselekményeket kell tenniük, amivel mielőbb felderíthetőek a gyermekek eltűnésével kapcsolatos bűncselekmények. Emlékeztetett, hogy a szülők a gyermeküket követően eltemették az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat is, amikor azt látták, hogy szabadon engedik az elkövetőt. Fontos, hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő.

Azt kérte, hogy a módosítás után foglalkozzon a parlament azzal, hogyan lehetne a fiatalkorúaknál, különösen a 16-18 év közöttieknél a büntetőjognak a vétő- és belátási képesség vonatkozásában rendet tenni. Kijelentette, hogy a Jobbik támogatni fogja a törvényjavaslatot.

Toroczkai László, a Mi Hazánk képviselője elmondta, hogy a bestiális gyilkosság egy rendszerszintű problémára mutat rá. Szerinte évtizedek óta olyan érzése van az embereknek, mintha az elkövetők javára alakítanák a jogszabályi környezetet, nekik vannak személyiségi jogaik és megkötik a hatóságok kezét. Azt mondta, hogy a pedofilokat és gyermekgyilkosokat örökre ki kell vonni a társadalomból. Meg fogják szavazni a törvénymódosítást, de számukra ez nem elég, a tavaszi ülésszakon újra megnyitják majd a kérdést.

Ő is megemlítette a kormánypártok 2012-es hibáját, emellett a hatóságok, így a

rendőrség által elkövetett súlyos hibákról beszélt,

már a brutális gyilkossági ügy nyomozásának kezdeti szakaszában is. Emlékeztetett, hogy Sz. János, a korábbi gyanúsított pedig vígan él Baján, és csak 9 évet kellett leüljön, miután a környezetében mindenkit bántalmazott és megölte élettársát. Hozzátette, egy gyilkosságnak soha nem lenne szabad elévülnie.

Kérte a kormányt, hogy a folytasson társadalmi vitát a halálbüntetés visszaállításáról és a kémiai kasztrálás bevezetéséről. Szerinte szemléletbeli változást kell, és nyomatékosította,

„Fehér János személyiségi jogai pedig akkor szűntek meg amikor megölte a 11 éves Till Tamást.”

Valódi Hírek