Jöhetnek az Oroszország elleni újabb szankciók.
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta hétfőn a 15. szankciós csomagot. Ezzel ismét szigorít az Európai Unió az Oroszországgal szembeni intézkedéseken. Cél, hogy szűkítsék Oroszország hadviselő képességét Ukrajnával szemben.
Most nem állt ki Oroszországért Szijjártó Péter, megszavazták a szankciókat
Érdekesség, hogy ezt a szankciós csomagot akkor szavazták meg, amikor a Miniszteri Tanács elnökségét a magyar kormány látja el. A külügyi tárcák vezetői, köztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel hétfőn találkoznak Brüsszelben. Ezen a találkozón egyhangúlag döntöttek is szankciókról.
A szankciókról szóló döntés után Kaja Kallas, az ülést levezető uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő közleményében kijelentette, hogy az elfogadott csomaggal a céljuk, hogy gyengítsék az orosz háborús gépezetet. Emellett azok ellen is fellépnek, akik lehetővé teszik a háborút, beleértve kínai cégeket is. Hozzátette:
„Ez mutatja az EU tagállamainak egységét Ukrajna folyamatos támogatásában”.
Azt is hangsúlyozta, hogy a szankciókkal is az a céljuk, hogy Ukrajna a lehető legerősebb helyzetben legyen. Mert, mint mondta,
„{a}z ukrán nép mellett állunk minden fronton”.
Végül leszögezte:
„Ukrajnának meg kell nyernie ezt a háborút”.
Az Oroszország elleni szankciók részletei:
A friss szankciók 54 személyt és 30 szervezetet érintenek. Többek között olyanokat, akik felelősek a kijevi gyermekkórház elleni támadásért, amely három nappal Orbán Viktor moszkvai látogatása után történt. A büntetettek között szerepelnek energetikai vállalatok képviselői, hadiipari szereplők, valamint hajózási cégek, amelyek nyersolajjal és egyéb termékek szállításával segítik az orosz gazdaságot.
Sőt,
most először kínai vállalatokat is szankcionálnak,
mivel drónalkatrészekkel és mikroelektronikai eszközökkel támogatták az orosz hadiipart. Az ellenük irányuló szankciók többek között belépési tilalommal, vagyonbefagyasztással, gazdasági eszközök elérhetetlenné tételével járnak.
A szankciós lista része az EU-ba történő hajózási tilalom körének bővítése is. Ezúttal olyan hajók kerültek fel, amelyek olajszállító „árnyékflotta” részei, vagyis amelyekkel Oroszország más országok zászlaja alatt próbálja kijátszani a korlátozásokat. Az ilyen hajók számára uniós cégek sem nyújthatnak szolgáltatásokat.
Az EU ezentúl jobban védi vállalatait is az orosz perek ellen. Például megtiltja bizonyos orosz bírósági ítéletek elismerését az EU-ban. Ugyanakkor meghosszabbították azt a kivételt, amely lehetővé teszi, hogy az uniós cégek rendezett módon vonuljanak ki az orosz piacról.
(telex.hu nyomán)