Kérdés, az AIDS elleni védőoltás képes lesz-e megszüntetni a nagyjából negyven éve tartó, negyvenmillió áldozatot számláló járványt.
Elkészült az AIDS elleni védőoltás. Kérdés, hogy hozzáférhető lesz-e azokban az országokban, ahol gyógyszerek nem elérhetőek.
A vakcinát az amerikai Gilead Gyógyszergyár fejlesztette ki, amelynek fő profilját a fertőző betegségek elleni oltások jelentik. Az új készítmény a nőknél évi két oltással százszázalékosan bizonyult hatásosnak. A férfiaknál ennél egy kicsit alacsonyabb hatékonyságot mértek, de közel hasonlóan jól működött a vakcina – írta az AP.
Korlátozottan lesz hozzáférhető az AIDS elleni védőoltás
A gyártó azt állította, hogy a vakcina generikus verzióját 120 országban tennék elérhetővé, ahol nagyon magasak a fertőzöttségi ráták. Ezek leginkább Afrikában, Dél-Kelet Ázsiában és a Karib-térségben találhatók.
Dél-Amerikára azonban nem terjesztenék ki a vakcinákat. Ott jelenleg még kevesebb a fertőzött, azonban onnan várható a nyolcvanas évek óta több mint 40 millió emberéletet követelő járvány továbbterjedése. A társégben főleg a transznemű közösségben terjed korlátozatlanul a vírus, leginkább a stigmatizálás (megbélyegzés – a szerk.) miatt elmaradó megelőzésből kifolyólag.
Gyógyszer is van, de az sem szünteti meg a járványt
A HIV-vírus okozta fertőzés kezelésére ma már számos gyógyszer – és az úgynevezett antiretrovirális terápia – rendelkezésre áll. Ezekkel el lehet érni, hogy a fertőzöttek vérében annyira alacsony legyen a vírus koncentrációja, hogy az tesztekkel sem kimutatható. Ilyen esetekben a fertőzöttek már nem tudják továbbadni a vírust és nem is betegszenek meg AIDS-ben.
Már a fertőzést is meg lehet akadályozni napi egy tablettával
Létezik még egy úgynevezett PREP nevű hatóanyagok, amelyek alkalmasak arra, hogy a magas fertőzési rizikóval élő személyek megakadályozhassák, hogy elkapják a vírust. Mindez azonban csak a fejlett országokban hozzáférhető, ugyanis a gyógyszerek drágák. A szegény országok egészségügye még azt sem tudja megakadályozni, hogy bakteriális fertőzésekben meghaljanak a gyerekek, akik szennyezet vizet kénytelenek inni.
Magas fertőzöttség, még magasabb halálozás
Afrika szubszaharai régiójában, például a Dél-Afrikai köztársaságban a lakosság 20%-a fertőzött, még Lesothóban és Botswanában ez az arány még magasabb, Eswatiniben pedig rekordmértékű 26-27%-os.
Európában Oroszországban a legrosszabb a helyzet: bár a lakosságnak csupán 1,2%-a él a HIV-vírussal, ez másfél millió embert jelent , évi harmincezer halottal. Ott is szerepet játszik a veszélyes helyzet kialakulásában, hogy a kormány teljesen elhallgatja homosz€xuális kapcsolatokat, illetve stigmatizálja azokat, illetve magát a betegséget is.
A gyógyszerek elérhetőek az országban, bár csak korlátozottan. Leginkább azonban azért nem érnek célt a próbálkozások, mert a rizikócsoportok, imnt az intravénás droghasználók, illetve a pro-stituáltak és a meleg kapcsolatban élők nem teszteltetik magukat.