Úgy tűnik, tévúton jár a miniszterelnök.
Az elmúlt hetek eseményei fordulatot hoztak az orosz–ukrán háborúban. Kurszk régióban feltűntek az észak-koreai katonák, amire az Egyesült Államok úgy reagált, hogy engedélyezte Ukrajna számára a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen. Az ukrajnai háborúban Donald Trump megválasztása is kulcsfontosságú tényező lehet, az új amerikai elnök céljait illetően az ukrán vezetés is bizakodó.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója a Telexnek adott interjújában részletesen beszélt Oroszország Ukrajna ellen indított háborújáról. Mihajlo Podoljak kitért arra, hogy miként is alakulnak a magyar–ukrán kapcsolatok, valóban oroszbarát-e Orbán Viktor magyar miniszterelnök, de arról is beszélt, hogy szerinte miért tévedés, hogy Oroszországot racionális vezetés irányítja.
Megérti Orbán Viktort, de úgy tűnik a miniszterelnök nem ért valamit
„Én abszolút megértem Orbán Viktort. Ő azt szeretné, ha a világ a nemzetközi kapcsolatok folyamatos radikalizálódása, eszkalációja helyett a párbeszéd felé terelődne vissza”
– fogalmazott az ukrán elnök tanácsadója. Azonban hozzátette, akik ezt gondolják, racionális alapokból indulnak ki. Csakhogy
„Akik racionálisnak hiszik, azok nem ismerik Oroszországot”
– figyelmeztetett. Majd úgy folytatta:
„Tévednek, ha azt gondolják, hogy lehet vele tárgyalni, mert kész tiszteletben tartani a törvényeket és a megállapodásokat. Akik ezt hiszik,
azok nem értik ennek a háborúnak az alapjait, a modern Oroszország motivációit.”
Orbán Viktor oroszpártisága
Szerinte Orbán Viktor nem oroszbarát.
„Orbán maximálisan pragmatikus, a saját értelmezésének megfelelő nemzeti érdekre fókuszál, hasznot akar Magyarországnak hajtani. Ez érthető, a legtöbbet akarja kihozni a történelmi pillanatból, ebben nem látok semmi rosszat. Orbán, pontosabban Magyarország, az EU elválaszthatatlan része.
Ez bizonyos értékrendet, megállapodások összességét jelenti. Igen, lehetnek alkalmi kísérletek bizonyos haszonért, de ebben semmiféle oroszpártiság nincsen. Ezt gyakorlati szempontból minden további nélkül megteheti egy szuverén ország vezetője.
Hogy erkölcsileg megteheti-e, az más kérdés, lehet, hogy nem, de ez már a belső diskurzusra tartozik”
– fejtette ki.
Párbeszéd Ukrajna és Magyarország között
„Ukrajna törekszik a párbeszédre Magyarországgal a legfelsőbb szinten és a szakbizottságok szintjén, aminek már látszik a hozadéka”
– erősítette meg Volodimir Zelenszkij tanácsadója. Elmondta, az egyeztetés még időt vesz igénybe – ezért nem mondott konkrétumokat a kárpátaljai magyar nyelvű oktatással kapcsolatban – sem, de szerinte
már látszik az egyeztetések hozadéka.
Összefoglalva elmondta, Zelenszkij és Orbán közvetlenül az Európai Politikai Közösség budapesti csúcsa alatt is beszéltek egymással, és ez a párbeszéd folyamatban van, ami a legfontosabb pozitív fejlemény szerinte.
„Ez széles területeket érint, legyen szó gazdasági, politikai, kulturális önmeghatározást érintő kérdésekről, diplomáciai kapcsolatokról. Ezek nagyon perspektivikusak, nagyszerű, hogy újraindultak a kétoldalú megbeszélések, hogy nincsenek kölcsönös vádaskodások”
– nyomatékosította.
Oroszországnak nem kell félelemből engedményeket tenni
„Ez a háború majdnem három éve zajlik, aligha állíthatjuk, hogy van egy pontja, amely mindent meghatároz. Elvégre Ukrajna a kezdetektől fogva az igazságos békére törekedett, egyértelművé tette, hogy nem veszíthet. Ezt célozta diplomáciai, logisztikai, információs eszközökkel, világosan jelezve, mik az orosz agresszió mozgatórugói, céljai és azt is, hogy
Oroszországtól nem kell félni és nem kell félelemből engedményeket tenni neki”
– mondta Podoljak. Hozzátette, szerinte már globális háború zajlik, hiszen Oroszország oldalán is egy sor ország áll, Ukrajna oldalán pedig egy koalíció, amely megfelelő forrásokat biztosít a küzdelemhez. Atomháborúnak nem látja valódi esélyét. Szerinte a háború tétje az, hogy
„vagy visszatérünk a nemzetközi jog talajára, amelyben a világ stabilabb, még akkor is ha néhol lehetnek lokális konfliktusok, vagy felszámoljuk a megszokott életünket meghatározó szabályokat”
– mondta, majd azzal folytatta, hogy az utóbbival lényegében tudomásul vennénk, hogy az erőszak lesz a meghatározó a világban. Szerinte Oroszország ugyanis
még mindig nem kapott elég erős választ.
Ukrajna kiindulópontja a nemzetközi jog
Úgy látja, hogy a világ még mindig hezitál, vajon át lehet-e terelni a háborút orosz területre. Kiemelte, hogy Európában olykor hallani furcsa, kompromisszumos javaslatokat is, amely szerint ha Ukrajna adna valamit Oroszországnak, akkor mindenki békében élhetne, azonban szerinte ez azt jelentené, hogy a világ elismeri:
„nincs többé nemzetközi jog, ezentúl mindenről az dönt, akinek több fegyvere van”
A beszélgetésben Donald Trump amerikai elnökről is esett szó. Zelenszkij tanácsadója azt mondta, az USA beiktatás előtt álló elnöke megragadhatja a pillanatot és bebiztosíthatja az Egyesült Államok domináns szerepét. Ezzel szemben ha csökkentené Ukrajna támogatását, akkor azzal Putyin forgatókönyvének megvalósulását segítené. A Biden-adminisztrációtól addig is maximális támogatást vár továbbra is Ukrajna.