A műemlékvédelem területe súlyosan sérült a politikai és gazdasági érdekek összefonódása miatt. Bátonyi Péter feljelentést tesz.
Feljelentést tesz Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Lánszki Regő építészeti államtitkár ellen Bátonyi Péter műemlékvédelmi szakember, volt kormánytisztviselő. Bátonyi szerint mindketten hivatali visszaélést követtek el.
Megírtuk hétfőn, hogy kirúgták Bátonyit, amiért egy súlyos állami ügyről – nevezetesen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Szabadság téri székházának felújításáról – a Partizánnak kipakolt.
Akkor még csak egy háromperces előzetes jött ki a videóból, így nem lehetett tudni, hogy Bátonyi feljelentést is tesz a Gulyás és Lánszki ellen. Szerdára ígérték a teljes interjút, amit este hat óra körül meg is kapott a nyilvánosság.
Íme a teljes riport, amelyben Bátonyi Péter bejelentette: feljelentést tesz
Bátonyi szerint Gulyásék
bűncselekményt követtek el,
ugyanis a gyanú szerint a vezetők törvénysértő módon nyomást gyakoroltak a műemléki besorolások és szabályok kijátszása érdekében.
A férfi 13 éve dolgozik a műemlékvédelemben, de elege lett abból, hogy Orbánék rugalmasan (lazán) kezelik a műemléki ügyeket. Miután megjelent a videó előzetese, Bátonyit másnap kirúgták, reggelre ott volt az ügyfélkapuján a felmentéséről szóló döntés.
„Erre számítottam, nem lepődtem meg”
– mondta a kirúgásával kapcsolatban.
Három súlyos ügyről van szó az ominózus riportban
A Kossuth téri Földművelésügyi Minisztérium átalakítása. Háromszintes mélygarázst terveztek a műemléki védettség alatt álló épület alá, jelentős bontással.
Az eredeti szakvélemény elutasította a tervet, de egy utólagos módosítással
mégis engedélyezték a védettség visszasorolását, amit Gulyás Gergely rendelettel szentesített.
A Kilián laktanya bontási terveiről is szó esik. Az épület 75 százalékának lebontására készültek tervek, amelyek közvetve Lánszki Regő államtitkár családjához kötődtek. A szakértők elutasították a védettség csökkentését, de a műemlékvédelmi szakember
Lánszki erőszakosan lépett fel a minősítés visszasorolásáért.
A Heinrich-udvar ügyében hasonló törvénysértő módosítások történtek az értékes épület átalakításához.
Bátonyi vádjai és az adokra adott reakciók
A Partizán riportja szerint a politikai és gazdasági érdekek összefonódása miatt a műemlékvédelemmel kapcsolatos döntéseket a szakmai vélemények figyelmen kívül hagyásával, zárt ajtók mögött hozták meg. Elmondása szerint ráadásul a szakértőket törvénysértő módosítások legalizálására kényszerítették.
Lánszki Regő államtitkár közvetlenül nyomást gyakorolt beosztottjaira, és beavatkozott a szakmai döntéshozatalba. Ugyan ő tagadta a vádakat, hangsúlyozva, hogy testvére már nem vett részt a tervezésben, amikor azokat elutasították.
A riportban rendszerszintű visszaélésekre világítanak rá, amelyek ellehetetlenítették a műemlékvédelmet. Eközben a kormányzat az egyéni érdekeknek megfelelően alakította át a szabályokat.
Kapcsolódó cikkünk: