A belügyminiszter először vett részt egészségügyi konferencián kedden.
A Medicina Fórum Konferencián tartott beszédet Pintér Sándor belügyminiszter kedden, ahol részletezte az átalakításokat és hogy még nagyobb szigor jön az egészségügyben. Szerinte az új kórházigazgatók közül tízből kilenc bevált, egy pedig „billeg.”
A kérdésre, hogy eddig miért nem fogadta el a meghívásokat a konferenciára, beismeréssel is felérő válaszában azt felelte:
„Nem voltam tisztában az egészségügyi átalakítás helyzetével. Túl fekete volt előttem, azokat a bajokat ismertem csak, amelyek gondot okoztak”
Azt mondta, hogy homályos volt előtte az egészségügy jövője is, de most már tisztult a kép. Kiemelte, hogy kilencven egészségügyet érintő intézkedés volt az elmúlt években.
„Az a célkitűzés, hogy csináljuk meg Európa egyik legjobban vezetett egészségügyi rendszerét. Nem a leggazdagabbat, hanem az adott körülmények között a legjobbat”
– idézte a 24.hu a tárcavezetőt.
Folytatódtak a vallomások
Pintér Sándor kitért arra is, hogy a koronavírus-járvány idején nem ismerték, hány ágy áll rendelkezésre, hány orvos rendre fogható. Ezért elmondása szerint nehéz volt a vezetés összefogása. Dandártábornokot jelölt ki akkor, hogy ezeket az információkat beszerezze.
A belügyminiszter kinevezésekor a Kincses Gyula vezette Magyar Orvosi Kamarától (MOK) kapott javaslatokat. Az első javaslat a
paraszolvencia kivezetése volt.
Ezt meg is valósították, véleménye szerint most 80-90 százalékon állnak e téren. A MOK másik javaslata az volt, hogy uniós orvosi és szakápolói béreket kell bevezetni.
„Ezt is megvalósítottuk. Tudom, hogy lehetne több, de a többi európai országhoz képest a magyar orvosi átlagfizetés lényegesen magasabb a többi ország GDP-jét figyelembe véve”
–mondta a miniszter.
Nagy átalakítások lesznek
Pintér Sándor bejelentette, Pátyon hoznak létre egy raktárt, ahol az összes gyógyításhoz szükséges eszközt tárolják. Ide rendelik meg az orvosi eszközöket, és innen is szállítanak ki. Ezzel egyidőben 26 más raktárat szüntetnek meg. Tervben van az informatikai rendszer fejlesztése is, többek között az EESZT javítása.
Bejelentette, hogy bevezetik a digitális lázlapot, amelynek kísérleti fázisa januárban indul, ezzel feltehetően naprakész információkat lát majd az orvos a betegről. Pintér hangsúlyozta, első körben egy kórházban csak egy osztályon engedélyezi majd ezt.
Bejelentette azt is, hogy szigorúan ellenőrzik az ellátásokat.
„Több mint 200 olyan orvost találtak, akiket teljes munkaidőben foglalkoztatnak az állami egészségügyben, és augusztus 31-ig 50-nél kevesebb beteget láttak el. Találtak olyan orvost is, aki az állami munkahelyén hasonlóan kevés beteget látott el, a magánban viszont 1800-at”
– írta a portál. A jövőben előírják majd, hogy egy orvosnak hány beteget kell ellátnia.
Az ügyeleti ellátás is szóba került
Az ügyeleti ellátásról azt mondta, azért kellett átalakítani a rendszert, mert a háziorvosok
„nem nagyon vettek részt az ügyeleti tevékenységben.”
A miniszter hangsúlyozta, már most azt tapasztalták, hogy ahol 30 betegjelentkezés volt, ott később csak 3 beteg jelentkezett. Több területen csökkent a mentők igénybevétele és kevesebb ellátási darabszám van.
A betegek empátia hiányáról panaszkodnak
Pintér Sándor beszélt arról is, hogy a betegek az empátia hiányáról, modortalanságról, durvaságról panaszkodnak az egészségügyi dolgozók részéről. Ezen szerinte lehet változtatni, mert a rendőrségen is sikerült.
„Magyarországon csak bunkó rendőr volt. Ma már a legmegbecsültebb szakmák között van, pedig a rendőrök nem is betegekkel foglalkoznak”
– vont hasonlatot Pintér. Elmondta, hogy az egészségügyi személyzet hozzáállásának javítása érdekében az országos kórházi főigazgató évi kétszeri oktatást rendelt el az érintetteknek. Kiemelte, egy súlyos probléma az ultrahangvizsgálatok alacsony száma, az ehhez szükséges orvosok hiánya és az alacsony szűrési hajlandóság.