Kell-e aggódnod, ha szemölcsöt találtál a kutyádon?

Gyanútlanul simogatod kutyusod selymes bundáját, de az egyik ujjad egyszer csak megakad valami kis apró dudorban. Te jó ég, mi lehet ez, talán egy kullancs?

Széthúzod a szőrt az érintett területen, és felfedezel egy furcsa bőrkinövést. Nem tudod, hogy most megkönnyebbülj, vagy még jobban megijedj, mert hál’ Istennek nem kullancs, de akkor vajon mi lehet? Vagyis a fő kérdés, hogy ártalmas-e?

Nem kell rögtön pánikba esned, hisz könnyen lehet, hogy csak egy kis ártalmatlan szemölcsről van szó. Ne gondolj mindjárt a legrosszabbra, és ne kezdd el gondolatban temetni kedvencedet, nyugodtan rendelj neki egy újabb adag Julius K9 tápot a Petgurutól.

Persze azért az sem jó taktika, ha teljesen homokba dugod a fejed, biztos ami biztos alapon kérj időpontot az állatorvoshoz, hisz mégiscsak jobb, ha ő is megnézi az elváltozást.

A szemölcs gyakoribb, mint hinnéd!

A szemölcs maga egy jóindulatú sejtburjánzást jelent, és valójában a kutyusok körében elég gyakori. Az egyik fajtáját az úgynevezett CPV, azaz “Canine Papilloma Virus” okozza. Nyugalom, ez teljesen különbözik a HPV, vagyis Humán papillomavírustól, tehát nem, nem tudod elkapni kedvencedtől.

A kutyák között viszont könnyen terjed, de amelyik ebnek erős az immunrendszere, az egyszerűen le tudja győzni, így nem alakulnak ki szemölcsök.

Egy másik típus az időskorú ebeknél alakul ki, ennek a pontos oka mindmáig nem ismert, viszont szerencsére az esetek többségében ezek a kinövések is veszélytelenek.

El kell-e távolítani a szemölcsöt?

Nos, nem minden esetben, sőt sokszor nem igényel semmiféle kezelést. Persze ezt ne te döntsd el, hanem minden esetben állatorvosnak kell megállapítania, hogy egy ártalmatlan szemölccsel, vagy valami mással álltok szemben.

Amennyiben nincs rosszindulatú sejtburjánzásra utaló jel, és a kinövés olyan helyen van, ahol az állatot nem zavarja, nem szükséges leszedetni. Persze ettől még oda kell rá figyelni, mert ha például hirtelen növekedni kezd, akkor esetleg indokolt lehet az eltávolítása.

Ugyanez érvényes akkor is, ha rossz helyen van, például talpon, szemhéjon, szájban, orron vagy nyakon, és ha a nyakörv dörzsöli, akkor is érdemes megszabadulni tőle. Ám érdemes tudni, hogy máshol is megjelenhet, ezért is kell fokozott figyelmet fordítani az immunrendszer erősítésére, például a megfelelő táplálkozással és különféle étrend-kiegészítőkkel.

Hogyan terjed a papillomavírus?

Jogosan merül fel benned a kérdés, hogy mi a teendő akkor, ha egyik kutyád bizonyítottan CPV-s, de több blökit is tartasz? A fertőzés könnyen terjed, ugyanakkor gyakran teljesen tünetmentes marad (viszont ezek a kutyák is lehetnek vírushordozók!).

Ha van a háztartásban olyan eb, aki veszélyeztetettnek számít – kölyök, idős, krónikus beteg – akkor tőle érdemes elkülöníteni, de felnőtt, egészséges, erős immunrendszerű állatok közt általában nem okoz gondot.

A fertőzés maga többek között nyállal, harapással, párzással, illetve a közös játékok és etető-, itatótálak használatával is átterjedhet egyik ebről a másikra, így meglehetősen nehéz védekezni ellene.