Nagy baj van: Kitörhet a kereskedelmi háború az USA és Kína között

Bár Biden sem volt engedékeny Kínával, Trumppal még inkább meggyűlik a bajuk.

Trump visszatérése mindent boríthat

Pekingben úgy készültek Donald Trump esetleges visszatérésére, hogy igyekeztek szorosabbra fűzni a kapcsolatokat a szövetségeseikkel, a tech szektorban pedig a függetlenségüket növelték az Egyesült Államoktól. Emellett a kormány külön pénzügyi alapot hozott létre a gazdaság megsegítésére annak érdekében, hogy kevésbé érezzék meg az újonnan kivetett vámokat, amelyekkel Trump a kampánya
során fenyegetett.

A kereskedelmi háború az Egyesült Államok és Kína között nem új keletű: Joe Biden kormánya nemrég 100 százalékos vámot vetett ki a kínai elektromos autókra, így azok behozatala gyakorlatilag ellehetetlenült.

És bár Pekingnek is megvannak az eszközei arra, hogy az Egyesült Államoknak kellemetlenségeket okozzon – leginkább a nyersanyagok visszatartásával –, ez nem lesz elegendő arra, hogy az ország gazdasága ne érezze meg a kereskedelmi háború következményeit.

A megoldás, úgy tűnik, az lesz, hogy Kína kihasználja az Egyesült Államok és szövetségeseinek jelenlegi labilis viszonyát és inkább utóbbiakkal igyekszik megegyezésre jutni.

Az új elnök levenné Kínát a listáról

Trump levenné Kínát a legközelebbi kereskedelmi partnerek listájáról, és 60 százaléknál is magasabb vámokat vetne ki az összes kínai importra. Mindez aggodalommal tölti el a kínai exportra gyártó vállalatokat, ugyanis évente 400 milliárd dollár értékben exportáltak eddig közvetlenül az Egyesült Államokba, de máshol vásárolt, kínai alkatrészek esetében ez az összeg több száz milliárd dollárra rúg.

Li Mingjiang, a szingapúri Rajaratnam School of International Studies kutatója azt mondta, ennek eredményeként a kínai gazdaság a pénteken várt 1400 milliárd dollárnál is több ösztönzést igényelhet.

Ennek megfelelően az ország délen, Délkelet-Ázsiában és Európában igyekszik erősíteni a kereskedelmi kapcsolatait. Pekingben például arra számítanak, hogy az európai–kínai kereskedelmi feszültségeket az fogja ellensúlyozni, hogy az unióban nem nézik jó szemmel Trump hozzáállását az orosz–ukrán háborúhoz, illetve az Egyesült Államok trumpi gazdaságpolitikájával sem értenek egyet.

„Kína továbbra is Európával fogja megpróbálni szorosabbra fűzni kapcsolatait, de megkeresik a briteket, az ausztrálokat és még a japánokat is, nem csak azért, hogy megpróbáljanak éket verni az Egyesült Államok és az északi országok közé”

– mondta Jean-Pierre Cabestan, a hongkongi Baptista Egyetem szakértője.

(reuters.com nyomán)

Valódi Hírek