Trump és Musk leváltanák a népszerű techóriást, de van egy kis bibi

Trump és Musk mindenben egyetértenek, de a dominanciaharcuk súlyos következményekkel járhat.

Xplore névre hallgat az új keresőmotor

Donald Trump republikánus elnökjelölt a választások előtt egy héttel a szólásszabadság kényes koncepciójával házal. Ezzel a bizonytalan szavazókat igyekszik megnyerni; igaz, valószínű, hogy sokat ez már nem fog hozni neki a konyhára.

Elon Musk techmilliárdost szemlátomást már nem izgatja annyira a szólásszabadság. Ellenkezőleg:

domináns alternatívát szeretne kínálni a Google keresőt visszakozva használóknak,

sőt, gyakorlatilag le is akarja igázni a keresőmotort.

Bevonják a mesterséges intelligenciát

Az új kereső várhatóan az Xplore névre fog hallgatni. Az újdonságot az jelentheti, hogy a program a mesterséges intelligencia által működtetett úgynevezett „szemantikus keresés„-t is lehetővé teszi majd.

Ennek lényege, hogy a kereső megérti, hogy mire akar rákeresni a felhasználó, ahelyett, hogy csupán a kulcsszavakra érkező találatokat listázná.

Mivel az X nevű platformon megjelenő valós idejű adatokat is számításba venné a kereső kontextuálisan naprakészebb erdeményeket tudna mutatni. Persze, itt figyelelembe kéne venni, hogy mennyi álhír terjed a platformon, mert semmiféle kontroll alatt nem állnak a tartalmai.

Miért akar Musk és Trump új keresőt?

Az új keresőmotorra azért van kereslet, mert a Google érezhetően elferdíti a kereséseket az érintett felhasználók által favorizált irányba. Ez véleménybuborékot hoz létre.

Egyrészt, amennyiben lehetséges a keresést összekapcsolni bármilyen vásárlással, akkor a keresőeredmények webshopokhoz vezetnek. Másrészt, ha információt keresünk, akkor a Google favorizálja a nagy weboldalakta, így egyoldalúvá válhat az olvasó számára elérhető információ.

Emellett ha specifikus információra keresünk, akkor sem az ezzel foglalkozó szerzők írásait dobja fel, hanem azokat az írásokat, amelyeket valaha a népszerű híroldalak megírtak a témában.

A Google tehát meglehetősen elfogult kereskedelmi politikát követ, így nem árt egy alternatíva, amely jobban tiszteletben tarja személyiségi jogokat. Emellett az is cél, hogy az új platform kisebb befolyást tegyen lehetővé az algoritmusnak.

Van azért bibi

Musk új platformjával – amellett, hogy hatalmas kihívás lenne az óriási felhasználóbázist és a végtelenségig finomított algoritmust legyőzni – az lehet a probléma, ami az X-szel. Tudniillik, ha bárki bármiről akármilyen kontextusban írhat, akkor a nagy érzelmi reakciókat kiváltó tartalmak nagyobb elérést generálnak, akár a valóságot reprezentálják, akár nem.

Ilyen értelemben a szólásszabadság az álhírek terjesztésének szabadsága is egyben.

Ugyanakkor ha a nagy keresők esetében is sokszor kérdéses, hogy valós információra bukkanunk-e, akkor nem Musk platformjában kell majd keresni a hibát. Ehelyett inkább az emberi viselkedésre és érdeklődésre érdemes gyanakodni, amely a szenzációt premizálja.

Valódi Hírek