Megvannak az idei közgazdasági Nobel-díj győztesei.
Íme a közgazdasági Nobel-díj győztes kutatása
Az intézmények létrejöttének módja és hatása a gazdaságok fejlődésére
volt az idei Nobel-díjas kutatás témája.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése értelmében idén Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson nyerte el a 2024-es közgazdasági Nobel-díjat „az intézmények kialakulásának és a jólétre gyakorolt hatásának tanulmányozásáért”. Acemoglu és Johnson a Massachusetts Institute of Technologyban dolgoznak, míg Robinson a Chicagói Egyetemen folytatja kutatásait, így mindhárom díjazott az Egyesült Államokban végzi munkáját.
„A díjazottak bebizonyították, a társadalmi intézmények mennyire fontosak egy ország jóléte szempontjából. A gyenge jogállamisággal rendelkező társadalmak, és a lakosságot kizsákmányoló intézmények nem segítik a fejlődést, illetve a pozitív irányú változást. A díjazottak kutatása segít megérteni, hogy ez pontosan miért van így”
– áll a Nobel-bizottság közleményében.
Az indoklás és a nyertes kutatás összegzése így folytatódik:
„Amikor az európaiak gyarmatosították a Föld nagy részét, az intézmények ezekben (a gyarmatosított) a társadalmakban megváltoztak. Ez néha drámai volt, de nem mindenhol egyforma módon ment végbe.
Egyes helyeken az volt a cél, hogy kizsákmányolják az őslakosokat, és erőforrásokat zsákmányoljanak a gyarmatosítók számára. Más országokban a gyarmatosítók befogadó politikai és gazdasági rendszereket alakítottak ki az európából érkező migránsok hosszú távú jólétének érdekében.
A díjazottak bizonyították, hogy az (gyarmatosított – a szerk.) országok jólétében mutatkozó különbségek egyik magyarázata a gyarmatosítás során bevezetett társadalmi intézmények jellemzői. A befogadó jellegű intézményeket gyakran azokban az országokban vezették be, amelyek gyarmatosításukkor szegények voltak, ami idővel általában jóléthez vezetett a népesség körében. Ez egy fontos oka annak, hogy az egykor gazdag gyarmatok miért szegények, és fordítva.”
Komoly elismerést kaptak a közgazdasági Nobel-díj nyertesei
„Az országok közötti hatalmas jövedelmi különbségek csökkentése korunk egyik legnagyobb kihívása”
– mondta Jakob Svensson, a Gazdaságtudományi Díj Bizottságának elnöke közleményében. Svensson úgy látja, hogy a díjazottak a társadalmi intézmények fontos szerepét demonstrálták a gazdasági különbségek csökkentésében.
Ez volt az utolsó díj, amelyet idén osztottak ki, és értéke 11 millió svéd korona (hozzávetőlegesen 387 millió 662 ezer forint).
Tavaly a harvardi gazdaságtörténész, Claudia Goldin nyerte el a díjat a férfiak és nők közötti bér- és munkaerő-piaci egyenlőtlenség okait feltáró munkájáért. A közgazdasági díjat a kezdetek óta az amerikai akadémikusok nyerik a legnagyobb arányban, de a tudományos területeken is ők nyernek a legtöbbször.