Szempillantás alatt áttolta a Fidesz a botrányos törvényt: Rászakadhatnak az országra a veszélyes hulladékok

Az akkumulátorhulladékok ügyében hozott botrányos döntést a Fidesz.

Az akkumulátorhulladékok kapcsán hozott súlyos döntést a Fidesz

10–15 perc után átnyomta a törvénymódosítót a fideszes többség az akkumulátorhulladékok ügyében. Nem érdekelték őket sem az ellenzékiek, sem a környezetvédelmi szervezetek aggodalmai.

Az LMP-s Csárdi Antal szerint a Fidesz képviselői nem adtak lehetőséget érdemi kritikára az Országgyűlés Gazdasági Bizottságában. Lesöpörték az érdemi ellenzéki kritikákat, mielőtt megszavazták az akkumulátorhulladék-feldolgozókkal kapcsolatos törvénymódosító javaslatot. Ez arra vonatkozott, hogy a Magyarországon létesítendő akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemek helyszínét ettől kezdve

az iparügyekért felelős miniszter, azaz jelenleg Nagy Márton fogja kijelölni.

Korábban a Greenpeace felől érkező kritika nem a miniszter személye ellen irányult. A kritika arra irányult, hogy a javaslat lehetővé teszi, a miniszter ezt rendelet útján, a környezeti hatásvizsgálat előtt tegye meg.

A Fidesz Nagy Márton kezébe nyomott minden hatáskört

A törvénymódosítás szövege világosan megfogalmazza, hogy a szükséges környezetvédelmi eljárások – beleértve a stratégiai környezeti vizsgálatot és más hatósági eljárásokat – a veszélyes üzemek helyének kijelölése után fognak lezajlani.

„A kormánypárt képviselői érdemi kritikára lehetőséget sem adva, minden ellenzéki és környezetvédelmi szervezettől érkező észrevételt félresöpörve szavazták meg a módosítót. A megbeszélésnek és a tárgyalásnak a lehetősége sem merült fel, pedig ez a hazai lakosság számára alapvető fontosságú kérdés”

foglalta össze a Népszavának az LMP-s képviselő.

A Fidesz lesöpört minden ellenzéki javaslatot az akkumulátorhulladékok ügyében

Csárdi Antal aggodalmait fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a bizottsági döntés után szinte biztos, hogy a fideszes törvénygyár megszavazza az új szabályozást, amely

az akkumulátorhulladék-feldolgozók ügyében szabad kezet ad Nagy Mártonnak.

A Greenpeace arra is rámutatott, hogy a tervezet nem csak az uniós és nemzetközi jogot sérti, de szembemegy a fideszes Alaptörvénnyel is.

A tövény új változatából kimaradtak a Magyarország által is elfogadott Aarhusi Egyezményben biztosított környezeti jogok. Aszerint a környezeti hatásokat már

a kijelölésekor szükséges lenne megvizsgálni, és a nyilvánosságot is tájékoztatni kellene.

Ha a miniszter rendelet útján dönthet, a társadalmi részvétel teljes mértékben ellehetetlenül.

Kapcsolódó:

Kitört a botrány: Durván ráfázhatnak a magyarok Orbánék dermesztő döntése miatt

Megtörték a csendet a civilek, akiktől Orbán tartott: Nem hallgatnak tovább az országos botrányt kavaró ügyben

Valódi Hírek