Egyre több beteget regisztrálnak szamárköhögéssel.
Bár Magyarországon jó az átoltottság, egyre több beteget regisztrálnak szamárköhögéssel. A felnőtteknek szánt, ismétlő oltóanyag azonban majdnem teljesen elfogyott a patikákban.
Oltatni kéne szamárköhögés ellen
A nagy érdeklődés miatt majdnem teljesen elfogyott Magyarországon a szamárköhögés elleni vakcina – ismerte el a hvg.hu-nak a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK). Ugyanakkor hozzátették:
„A hétvégén várható egy újabb nagyobb szállítmány, ami a jövő hét elejétől már a patikákban lesz, addig egy
kis türelmet kérünk azoktól, akik szeretnék magukat beoltatni”.
A vakcinákra azért nőtt meg az igény, mert szamárköhögés-járvány van, nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában egyre több megbetegedést regisztrálnak. Hazánkban is már 90 igazolt esetet regisztráltak.
Jelenleg már nincs olyan megye, ahonnan ne jelentettek volna megbetegedést.
A valóságban ennél jóval több fertőzött lehet. Felnőttkorban a betegség lefolyása ugyanis általában jóval enyhébb, mint a csecsemőknél.
Magyarországon két csecsemő halt bele a szövődményekbe
Beszámoltunk arról, hogy Magyarországon 2, az otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és az annak következtében kialakult szövődmények voltak.
Az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a velük találkozó és az ellátásukban részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot.
A szamárköhögés nagyon fertőzőképes bakteriális betegség,
azonban évtizedek óta oltják ellene a lakosságot. Jelenleg azonban a 99,9 százalékos átoltottság mellett is elképesztő mértékben nő a megbetegedések száma. A jelenségre azonban több magyarázat is létezik. Az egyik az, hogy a koronavírus a kisebb szamárköhögés-járványok ciklikusságát is felborította.
Így a kórokozó a járványvédelmi korlátozások feloldása után erősebben tért vissza.
A másik pedig az, hogy a szamárköhögés nem olyan, mint a bárányhimlő. Ezt a betegséget nem csak egyszer lehet elkapni, ezzel többször is megfertőződhet az ember élete során. Az oltás hatása pedig, amit először csecsemőkorban, majd hatévesen kaptunk: elhalványul.
Kevesen tudják, hogy az ismétlő oltás felnőttkorban is tízévente, a gyermekvállalást tervezőknek pedig ötévente ajánlott.