Szerdától Oroszlány lakóinak lett nehezebb az élete.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ honlapján jelent meg az új határozat: szerdától nem végeznek ultrahangos vizsgálatot az Oroszlányi Szakorvosi és Ápolási Intézetben – tudta meg az RTL Híradó.
Több szakrendelés is „szünetel”
Szakemberhiány miatt év végéig elérhetetlen az ortopédiai, a bőrgyógyászati, az onkológiai, továbbá a klinikai onkológia is, vagyis a rákbetegek kezelése.
A pácienseknek Tatabányára kell utazniuk.
Bár a portál által megkérdezett egészségügyi elemző szerint emiatt többet kell majd várni a vizsgálatokra, a megyei kórház ezt tagadta.
A helyieknek komoly nehézséget okoz
A Tatabányai Szent Borbála Kórház autóval Oroszlányból és a környékről 20-30 perc alatt érhető el, de tömegközlekedéssel ez már a legtöbb érintett településről egyórás utazást jelent.
A helyiek azt mondják, ez nehézséget okoz nekik.
„Én 66 éves vagyok, nekem is vannak problémáim, és nem mindegy, hogy helyben van vagy utazgatunk”
– mondta el a híradónak Duzsik Anna.
Egészségügyi kockázatot jelent
A híradónak nyilatkozó egészségügyi elemző szerint komoly gondot okozhat, hogy hónapokig nem lesz elérhető ultrahang-diagnosztika az oroszlányi szakrendelőben, mert az az alapellátás része.
„Képzeljük el, hogy van egy tumorgyanús beteg, akinek ultrahanggal kéne bizonyítani adott esetben, hogy van e nagyobb probléma vagy nincsen. Csakhogy ennek a betegnek nem hogy utaznia kell, hanem hosszabb várakozásra is kényszerül”
– mondta Kunetz Zsombor.
Az onkológiai szakellátás már tavaly szeptemberben sem működött,
az intézmény honlapja szerint orvoshiány áll a háttérben.
„Ahova ezeknek a betegeknek menniük kell, ott is problémát fog jelenteni, hiszen azt a kapacitást fogják terhelni, ami ott rendelkezésre áll”
– figyelmeztet a szakértő.
Logikusan végiggondolva hosszabb várakozási időre kell számítani, hiszen Tatabányán az eddigi helyett megnövekedett beteglétszámmal kell majd számolni. Ám a kórház tagadja, hogy ez gondot jelent majd.