„Nem leszünk bevándorlóország.”
Jelenleg nagyjából 8000 – 10 000 Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik Magyarországon. Ha az új idegenrendészeti törvény lehetővé teszi, akkor
jövőre a többszörösére nőhet a számuk
– nyilatkozta a HR Portálnak Rowena Paragas, a Fülöp-szigeteki munkaerő-közvetítők szövetségének (PASEI) alelnöke.
A toborzási szakértő elmondta, hogy Európában nagyjából 100 000 filippínó munkavállaló dolgozik elsősorban az egészségügyben, a gyártásban, a vendéglátásban és a logisztikában.
Magyarországra eddig körülbelül 8 – 10 000-en érkeztek főként a gyártó és az elektronikai szektorba minősített kölcsönzőcégeken keresztül.
Rowena Paragas megjegyezte, hogy Magyarországon 95% a Fülöp-szigeteki vendégmunkások beválási aránya, ami rendkívül jónak mondható.
Aki tíz fővel kipróbálja, utána 100-at rendel.
Egy német cégvezető elmondta neki, hogy filippínó munkásaik átlagosan 30 százalékkal termelékenyebbek a többi ott dolgozóval összevetve.
Bár Nyugat-Európában többet fizetnek, Magyarország előnyei között sorolta fel a szakember, hogy
itt ingyenes a szállás, a munkába járás és kapnak a dolgozók étkezési támogatást is.
Szerinte ez nagyjából kompenzálja a bérkülönbséget.
Persze, a valóság ennél árnyaltabb.
Németország és Ausztria elsősorban az egészségügyben, az idősgondozásban, a logisztikában a szakmunkák terén szívja el a filippínó munkaerőt, ebben Magyarország jelenleg nem versenyképes. A magyar bérek a német/osztrák fizetésekhez képest nem versenyképesek, ezért
hozzánk inkább a szakképesítés nélküli munkavállalók érkeznek.
“Hype (felhajtás – a szerk.) lett Magyarország körül a Fülöp-szigeteken az utóbbi egy évben.
A nagy országok sem kapnak akkora figyelmet, mint Magyarország. Hatalmas az érdeklődés az álláskeresők részéről, és a turisták figyelmét is felkeltette az ország”
– fogalmazott Rowena Paragas.
“Azt hallottuk a magyar kormány képviselőjétől, hogy az első számú prioritás vendégmunkások tekintetében a Fülöp-szigetek. Azzal kalkulálunk, hogy
jövőre többszörösére nő a filippínó vendégmunkások száma”
– mondta az ügyvezető, aki a múlt kedden elfogadott új magyar idegenrendészeti törvény hatásairól még nem tudott nyilatkozni.