Tragikus az összkép.
Varga Mihály a közelmúltban egy alacsony nyugdíjakat firtató kérdésre azt válaszolta a népjóléti bizottsági meghallgatásán, hogy amennyiben valaki 40 évet ledolgozott Magyarországon, mindig minimálbéren élve, annak a nyugdíja ma 120 ezer forint – tudta meg a 24.hu a meghallgatáson jelen lévő Karácsony Mihálytól, aki az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke.
A portál kérésére Farkas András nyugdíjszakértő utánaszámolt, mennyire igaz, amit a pénzügyminiszter állít.
A szakértő szerint a nyugdíj összegét a szolgálati idő és az azalatt megkeresett összeg mellett
a nyugdíjba vonulás éve is befolyásolja.
Ennek az az oka, hogy az életpálya-átlagkereset összegének számítása során a különböző évek keresetei más-más súllyal kerülnek bele a számításba egy előre meghatározott, bonyolult szorzó szerint.
Emiatt azonban olyan méltánytalanságok alakulhatnak ki a nyugdíjmegállapítás során, hogy a korábbi években megállapított nyugdíjak összege nagyon hasonló életpályák esetében is jelentős mértékben elmarad a későbbi években megállapított nyugdíj összegétől, mert
azok emelése nem függ a keresetek alakulásától,
csak az infláció mértékétől.
Példaként azt hozta fel a szakértő, hogy a tíz éve nyugdíjas vezérigazgató nyugdíjánál magasabb lehet a sokkal kevesebbet kereső volt titkárnője idén megállapított nyugdíja, noha időközben a vezérigazgató nyugdíja is nőtt az inflációs nyugdíjemelések mértékével.
További gond Farkas András szerint, hogy az említett 120 ezer forint éppen az a nem hivatalos létminimum, amely például a nyugdíjrendszer méltányossági eljárásainál is küszöbérték. Szerinte
elég nagy probléma, ha 40 évi munka csak a létminimumhoz szükséges nyugdíjhoz elég.
Arról nem is beszélve, hogy a nyugdíjszakértő szerint a 21. században életszerűtlen feltételezés, hogy valaki az élete során megszakítás nélkül és mindig minimálbérre bejelentve dolgozott.