Az árnyék-miniszterelnök szerint megbocsáthatatlan, hogy Semmelweis hazájában többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint balesetben.
Szolnokon mutatta be Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök és Komáromi Zoltán egészségügyi árnyékminiszter az árnyékkormány egészségügyi programját.
Dobrev Klára megbocsáthatatlannak nevezte, hogy
2023-ban Semmelweis hazájában többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint balesetben.
Az árnyék-miniszterelnök szerint azonban a kormány ahelyett, hogy cselekedne, inkább titkolózik. Csakhogy Dobrev Klára szerint ez a titkolózás emberéleteket követel.
Az árnyék-miniszterelnök szerint a jelenlegi kormány némán tűri, ahogy leépül az egészségügy. Ennek egyik legfőbb okának azt nevezte, hogy
az állam az OECD-átlagnál jóval kevesebbet költ egészségügyre.
Dobrev Klára az egészségügyet az egyik legfontosabb termelései ágazatnak nevezte, mint mondta, ahhoz, hogy versenyképesek legyünk, egészséges emberekre van szükségünk:
„Az egészségügy befektetés a magyar emberekbe, az országba,
mindannyiunk jövőjébe.”
Dobrev Klára a szociáldemokrata kormány egyik legfontosabb céljaként a magyarok egészségi állapotának javítását tűzte ki. Hangsúlyozta, mindent meg kell tenni azért, hogy 10 éven belül a magyarok várható élettartama elérje az uniós átlagot.
Az árnyék-miniszterelnök erkölcstelennek és tisztességtelennek nevezte, hogy a kormány ma arra kényszeríteni az embereket, hogy magánellátásban gyógyuljanak az állami intézmények helyett. Dobrev Klára egyértelművé tette: az állam feladata a gyógyítás, és az is, hogy megteremtse az egészséges élet feltételeit.
Hozzátette: a szociáldemokrata kormány vállalja, hogy megszünteti majd a területi egyenlőtlenségeket, és
biztosítja az azonos színvonalú egészségügyi ellátást az ország minden területén.
Dobrev Klára ígéretet tett arra is, hogy a szociáldemokrata kormányban lesz egészségügyhöz értő miniszter és önálló egészségügyi tárca is.
Komáromi Zoltán részletesen beszélt az árnyékkormány egészségügyi programjáról.
A kormányváltás után a szociáldemokrata kormány:
- A tömeges pályaelhagyás megszüntetése érdekében a lehető legrövidebb időn belül többletforrásokat, több állami és uniós pénzt irányít az egészségügybe, és 50 százalékkal megemeli az egészségügyi szakdolgozók, illetve a nem egészségügyi végzettségű, az ellátásban közreműködő dolgozók fizetését.
- Eltörli a pályaelhagyást fokozó szolgálati jogviszonyt, a Magyar Orvosi Kamarával együttműködve kidolgozza az új orvosi jogállást, amely lehetővé teszi egy új orvosi életpályamodell kialakítását.
- Újra lehetővé teszi a nyugdíjas orvosok és szakápolók foglalkoztatását, pénzügyi és adminisztratív korlátozások nélkül.
- Megállítja a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök árának elviselhetetlen növekedését az állami támogatás arányának növelésével, a gyógyszertámogatási rendszer átalakításával.
- Leállítja az önkormányzati szakrendelők és a jól működő magánszolgáltatók (például a CT, MR, illetve laboratóriumi szolgáltatások) tervezett államosítási folyamatát. És lehetőség lesz az államosított szolgáltatások újbóli önkormányzati, illetve az állammal együttműködő magánszolgáltatók általi ellátására.
- Újraszervezi a szétvert sürgősségi és ügyeleti ellátást, illetve a mentőszolgálatok és a betegszállítás működését.
- Az ápolásra szoruló időskorúak számának növekedése miatt kiemelten fejleszteni fogja az állam által finanszírozott tartós ápolást és gondozást.
- Biztosítani fogja a családon belüli ápolás feltételeit, beleértve az ápolással foglalkozó családtag ilyen tevékenységének munkaként, közfeladatként, illetve nyugdíjra jogosító munkaviszonyként történő elismerését is.
Videó:
(Dobrev Klára/Facebook)