Nocsak!
Mindenhol alkalmi Mikulásokkal találkozhatunk, most utánajártak, mennyit is lehet keresni, ha Mikulásnak állunk.
15 éve még hólapátolásra kerestek télen alkalmi munkásokat, sok férfi tudta így kiegészíteni a keresetét. Ma hó ritkábban esik – igaz, 5 centi már komoly fennakadásokat okoz a MÁV-nál – alkalmi Mikulásokra viszont megugrott a kereslet. Természetesen a férfiak vannak előnyben. Elég egy piros jelmez, sapka, szakáll, esetleg a derekat vastagító párna – kivéve annak, akinek nincs rá szüksége –, és jelentkezhetünk is. Vagy mégsem?
A profi mikulások ma már Mikulás-tanfolyamot végeznek.
És természetesen elengedhetetlen, hogy számlaképesek legyenek, hiszen alkalmi munkáról van szó, a bejelentés nem jöhet szóba.
A munkájukat 16 pontos etikai kódex (sic!) szabályozza, hiszen senki nem vágyik egy pálinkaszagú, dohányzó Télapóra, a gyerekek meg pláne nem. Az etikai kódex még azt is külön hangsúlyozza, hogy a Mikulás számlát állít ki a szolgáltatásról és ügyelve, hogy a gyermekek ne lássák, diszkréten adja át a megrendelőnek.
De mennyit lehet vele keresni? Egy profi Mikulásnak a tanfolyam elvégzése után úgy tűnik, van mit a tejbe aprítania. Pláne azóta, amióta évente már nem csak egy napra bukkannak fel, hiszen a karácsony előtti időszakban egyre többször találkozhatunk velük.
Egy családoknak szánt félórás műsor Budapesten 24 500 forintba kerül,
illetve a főváros határain kívül ehhez hozzáadódik az útiköltség.
Hozzátesszük: ha valaki Mikulásként helyezkedne el, jobb, ha több lábon áll. Januártól novemberig ugyanis munka nélkül maradnak a vörös köpenyes szakállasok, így a pár napos télapói munkakör legfeljebb keresetkiegészítésre alkalmas. A többmilliós fizetéssel rendelkező miniszterelnök így az öltönyt bizonyára nem cseréli piros köpenyre.
(novekedes.hu / Nyugati Fény)