Egyeztetések nélkül.
Egy belső használatra szánt, 10 évre titkosított munkaanyag áll az egészségügy évek óta zajló átalakítása mögött
– írta meg a 24.hu.
A lap szerint a „munkaanyag” érinti
- az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetését,
- a védőnői hálózatot, valamint a közellátásban működő magán MR- és CT-k államosítását,
- a háziorvosi rendszer átalakítását,
- az orvosbérek jelentős emelését,
- valamint a hálapénz eltörlését.
A munkaanyag készítője a Boston Consulting Group (BCG). A nemzetközi tanácsadó céggel 2020 májusában arról szerződött a Belügyminisztérium, hogy elkészít egy átfogó tanulmányt a magyar egészségügy helyzetéről, illetve javaslatokat tesz a rendszer átalakítására.
A K-Monitor korrupcióellenes szervezet bírósági úton, közadatra hivatkozva próbálta a Belügyminisztériumtól kiperelni a dokumentumot. Noha a bíróság elutasította a keresetüket, a per során értékes információkat szereztek meg az egészségügy titkos átalakításáról.
A Boston Consulting Group nemzetközi tanácsadó cég már több ország egészségügyi átalakításában részt vett. 2018-ban a szlovák egészségügyi reformban segédkeztek, de dolgoztak a dán, az izlandi, a holland, a svéd és a német egészségügyön is.
A Belügyminisztérium 2020-ban
kötött szerződést a BCG-vel.
Azt nem tudni, pontosan hányan olvasták és kik ismerhetik ezt a tanulmányt. Korábban a Magyar Orvosi Kamara azt mondta, hozzájuk nem jutott el, és ezt a perben tanúként beidézett Kincses Gyula MOK-elnök meg is megerősítette a bíróságon.
A BCG 2020 augusztusára készült el a tanulmánnyal, amely a teljes egészségügyi ágazat átalakítására vonatkozó javaslatcsomagot is tartalmazza. A dátum figyelemre méltó, ugyanis a szerződés megkötésekor már hazánkban is megjelent a koronavírus.
A tanácsadó cég szerződéshez csatolt, áprilisi keltezésű, Pintér Sándornak címzett ajánlatában azt írták, a járványhelyzet tulajdonképpen lehetőség az egészségügy átalakítására. Egész pontosan így fogalmaznak:
„A Covid-19 (koronavírus) kapcsán kialakult nemzetközi és hazai gazdasági, társadalmi és egészségügyi helyzet csak tovább fokozza a magyar egészségügy lényegi problémáit, még inkább felszínre hozva az alapvető ellentmondásokat, és potenciálisan felgyorsíthatja az egyébként is negatív és fenntarthatatlanság felé mutató folyamatokat. Ezért érdemes nem veszni hagyni a jelenlegi egészségügyi válság teremtette helyzetet, és érdemes lehet azt kihasználni az egészségügyi rendszer újragondolására.”
Az átalakítás azóta is egyeztetések nélkül, a titkosított tanulmány menetrendje szerint zajlik.
A K-Monitor fellebbez a bírósági döntés ellen.