A perköltséget is a rendőrség fizetheti.
Öt emberi jogi szervezet a Kúrián támadta meg a rendőrség határozatát, amelyben megtiltották a június 1-re tervezett mini Pride megtartását. A bíróság szerint a hatóság döntése megalapozatlannak bizonyult, a perköltséget is ki kell fizetniük – írta meg az MTI.
A Kúria megsemmisítette a rendőrség határozatát
2025. június 1-jére öt emberi jogi szervezet – az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság, a Budapest Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) –
békés felvonulást tervezett az Andrássy úton.
A demonstráció célja az lett volna, hogy felhívja a figyelmet a transz- és homofóbia elleni fellépés fontosságára. Valamint kiálljon az LMBTQI-emberek jogegyenlősége mellett, ahogy teszi azt az évente megrendezett Budapest Pride immár három évtizede.
A rendőrség betiltotta a békés felvonulást
A tervezett gyűlés megtartását a rendőrség megtiltotta.
Arra a márciusi törvénymódosításra hivatkoztak, amely szerint tilos olyan gyűlést tartani, amely megjeleníti a nemi sokszínűséget. És amely szerint a gyermekek joga a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz
megelőzi a békés gyülekezéshez való jogot is.
Az öt szervezet a Kúrián támadta meg a tiltó határozatot, a döntés pedig megszületett szombaton.
Első ízben döntöttek az új törvény alkalmazásáról
A Kúria közleménye kiemelte, hogy ebben az ügyben kellett első ízben alkalmaznia az Alaptörvény 2025. április 15-től hatályos tizenötödik módosítását követően a XVI. cikk új szövegét.
Az itt leírtak szerint minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz, és ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz. Így a békés gyülekezéshez való alapjog is bármilyen mértékben korlátozható.
A Kúria szerint a rendőrség határozata a bejelentés megfogalmazásán, a vonulás és gyűlés helyszínén, valamint azon nyilatkozaton kívül, hogy a gyűléshez bárki – akár gyermek is – csatlakozhat,
egyetlen értékelhető tényt sem tartalmazott.
A perköltség is a rendőrséget terheli
A határozat és az eljárás iratai alapján az sem volt megállapítható, hogy mi az a sajátos körülmény, ami miatt a gyülekezési hatóságnak meg kellett tiltania a gyűlést.
A Kúria a rendőrség helyett a tényállást nem állapíthatta meg, a hiányzó bizonyítást nem végezhette el, ennek hiányában viszont nem lehet állást foglalni a gyűlés megtiltásának törvényességéről. Ezért a határozatot megsemmisítették, és a rendőrséget új eljárásra és új határozat hozatalára kötelezték.
Emellett kötelezték a rendőrséget, hogy tizenöt nap alatt fizessék meg a 224 ezer forint perköltséget.
Kapcsolódó:
Itt a vége? Betiltott a rendőrség egy júniusi tömegrendezvényt