Szeptember 30-án választanak.
Szombaton, szeptember 30-án sorsdöntő választásokat tartanak Szlovákiában. Az előrehozott voksolást azért kellett kiírni, mert összeomlott tavasszal a kormánykoalíció.
Jelenleg – ideiglenes miniszterelnökként – Szlovákia történetének első magyar kormányfőjeként Ódor Lajos vezeti az országot. Ő addig marad a bársonyszékben, ameddig nem áll föl az új kormány. Márpedig mivel a választási rendszer teljesen arányos, tehát csak pártlistára lehet szavazni, nincsenek egyéni körzetek, ezért szinte biztosan koalíciós kormány tud csak felállni. Jellemzően nem is csak kettő, hanem akár négypárti koalícióval – ahogy ez a legutóbbi, 2020-as választás után is történt.
Akármi lesz a szombat esti eredmény, valószínűleg
heteket vesz majd igénybe az új koalíciós kormány megalakítása.
A legutolsó közvélemény-kutatás ugyanis szinte biztosra veszi, hogy egy párt sem fog elég szavazatot kapni ahhoz, hogy egyedül kormányt alakítson.
A két nagy párt fej-fej mellett áll. Azon múlik majd, ki alakíthat kormányt és lehet a következő miniszterelnök, hogy melyikük fog nyerni. Jelenleg éppen a Progresszív Szlovákia (PS) vezet, mindössze 18%-os kutatási eredménnyel. Ez egy jobbközép liberális párt, amelynek alapítója a jelenlegi köztársasági elnök, Zuzana Čaputová. A párt nagy szerencséje, hogy a legutóbbi választáson a parlamentbe sem jutott be, így nem volt része a sikertelen koalíciónak.
Szorosan a második 17,7%-kal a Smer. Ez egy baloldali populista párt, amelynek a vezetője a nagy túlélő és többszörös miniszterelnök Robert Fico.
A szlovák pártrendszerről érdemes tudni, hogy ott a baloldal a populista, és – a Smer esetében – oroszbarát, jellemzően a vidéki lakosság által támogatott oldal. A jobboldal a liberálisabb, egyértelműen nyugatbarát és elsősorban az urbánus szlovákok által támogatott tömörülés.
Vagy Robert Fico, vagy Michal Šimečka PS-elnök lesz a következő miniszterelnök,
hacsak nem történik valami nagyon váratlan fordulat szombaton és a koalíciós tárgyalásokon.
A kutatás szerint bejutna még a parlamentbe 15%-kal a Hang-Szociáldemokrácia. Ők egykor a Smerből váltak ki. Vezetőjük a Ficót lemondása után váltó Peter Pellegrini exminiszterelnök. Ők ugyan a társadalomról hasonlóan baloldali módon gondolkodnak, mint a Smer, de kevésbé populisták és nem vevők a magyar kisebbségek elleni kirohanásokra, amelyek Ficótól azonban nem idegenek.
Az elemzők szerint olyan eshetőség felállhat még, hogy ugyan nyer a Smer, de csak olyan koalíciós megállapodást tudnak kötni a Hanggal, amelynek következtében
Pellegrini ismét miniszterelnök lesz.
A többi párt már csak kisebb koalíciós partnerként jöhet szóba az előrejelzések szerint. Az említett kutatás bejutásra méri még az OĽaNO koalícióját 9,4%-kal, az SaS-t 7,3%-kal, a KDH-t 6,1%-kal, az SNS-t 6%-kal, a Republikát 5,4%-kal, míg a Sme rodina 5,1%-on áll.
A többiek – beleértve a legnagyobb magyar pártot, a 2,8%-on mért Szövetséget – várhatóan nem ugorják meg a bejutáshoz szükséges 5%-ot.
A pozsonyi parlament 150 fős, így a kormányalakításhoz 76 képviselőre lesz szüksége annak, aki miniszterelnök akar lenni.
Mi is írtunk arról, hogy a kampány hevében például verekedés is volt élő adásban két korábbi miniszter között, vagy hogy Szijjártó Péter és a magyar kormány annyira beleavatkozott a szlovák belpolitikába, hogy már a pozsonyi magyar követet is bekérették.
Nem csoda a felfokozott hangulat, a választás tétje ugyanis hatalmas: ha az oroszbarát-populista Fico nyerne, akkor alighanem az északi szomszédunk is
Magyarországot követve leléphet a nyugati demokráciák útjáról.
Esetünkben nem mellesleg pedig Orbán Viktor nyer egy fontos szövetségest a „Brüsszel elleni harcban”.
Ellenben ha a progresszív-liberális Michal Šimečka alakíthat majd kormányt, akkor egy elkötelezett EU- és nyugatbarát, Ukrajnát támogató kormánya lesz északi szomszédunknak.
A szlovák parlamenti választásra 2023. szeptember 30-án, szombaton 7 és 22 óra között kerül sor.