Az euróövezetben, a „hanyatló” Nyugaton.
Augusztusban mérséklődött az infláció az euróövezetben és az Európai Unióban is az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden publikált végleges adatai szerint.
Augusztusban 5,2 százalékra csökkent az infláció az euróövezetben
a júliusi 5,3 százalékról.
Az Eurostat előzetes kalkulációja még a júliusival megegyező 5,3 százalékos augusztusi inflációt mutatott ki az euróövezetre. Egy évvel korábban 9,1 százalékon állt az euróövezeti infláció.
Az Európai Unió 27 tagállamában 5,9 százalékra csökkent az infláció
augusztusban a júliusi 6,1 százalékról.
Tavaly augusztusban 10,1 százalék volt az infláció az EU-ban. Az euróövezeti inflációhoz a legnagyobb mértékben a szolgáltatási szektor áremelkedése járult hozzá, 2,41 százalékponttal. Az élelmiszerek, alkoholos és dohányáruk áremelkedése 1,98 százalékpontot adott hozzá az éves fogyasztói árindexhez, a nem energiaipari árucikkek pedig 1,19 százalékponttal drágultak. Az energiaipari termékek viszont 0,34 százalékponttal mérsékelték az éves árindexet.
Az energiaárak augusztusban 3,3 százalékkal csökkentek
éves összevetésben a júliusi 6,1 százalékos éves csökkenés után.
Energiaárak nélkül az éves áremelkedés 6,3 százalék volt augusztusban az euróövezetben, júliusban pedig 6,7 százalékos.
Az euróövezetben a fogyasztói árak augusztusban 0,5 százalékkal emelkedtek az előző havihoz képest. Az energiaárak 3,3 százalékkal emelkedtek. Energiaárak nélkül a fogyasztói árak 0,3 százalékkal emelkedtek egy hónap alatt az euróövezetben.
Jól láthatóan nem jöttek be Orbán Viktor számításai az infláció „üstökön ragadására” vonatkozóan, hiszen már
tizedik hónapja csúcstartó a magyarországi pénzromlás mértéke az EU-n belül.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a szeptember 8-án 16,4 százalékos inflációról számolt be.
A miniszterelnök a közelmúltban azt nyilatkozta, rendkívül ideges a magyarországi inflációs adatok miatt. Most erről a 444.hu egy beszédes ábrát is közölt: