A villamos rendszerek védelmezője: a kismegszakító

Egy villamos rendszer – legyen akár lakossági, akár ipari – ma már elképzelhetetlen kismegszakítók beszerelése és használata nélkül. Nem mindegy azonban, hogy mekkora és milyen karakterisztikájú kerül beépítésre.

Mi a kismegszakítók funkciója?

A kismegszakítók olyan elektromechanikus kapcsolók, amelyek rövidzárlat vagy túlfeszültség esetén automatikusan megszakítják az áramkört. A fentiekből adódóan legfontosabb szerepük az elektromos hálózat védelme és az elektromos tüzek és egyéb káresemények megelőzése.

Másodsorban pedig segítséget nyújtanak a szakembereknek a különböző hálózati problémák feltárásában és kijavításában. A Vilszershop kínálatában minden elérhető méretben kínálunk ilyen termékeket partnereinknek.

Mire kell figyelni a kismegszakító kiválasztásánál?

Azt, hogy pontosan milyen kismegszakítót kell egy adott elektromos hálózatba beszerelni, alapvetően két dolog határozza meg. Az egyik a megfelelő méret kiválasztása. Ehhez ismerni kell a hálózaton keresztül jövő terhelés nagyságát. Emelett tudni kell a bekötést végző szakembernek a hálózat névleges áramerősségét és feszültségét, frekvenciáját, valamint a kábel méretét és hosszát. Mivel ha akár kisebb, akár nagyobb méretű kismegszakító kerül beépítésre, az a hálózatban problémákat fog okozni, ezért az optimális méret kiválasztása rendkívül fontos.

A másik szempont, a kismegszakító karakterisztikájának vizsgálata. Minden ilyen termék ugyanis eltérő működési tulajdonságokkal rendelkezik. Ez vonatkozik elsősorban arra, milyen gyorsan old le túlterhelés vagy rövidzárlat esetén. Ezt egy beépített késleltető mechanizmus szabályozza. A terhelési jellemzők ismerete tehét szintén lényeges az optimális termék kiválasztásának szempontjából.

Mire kell figyelni a kismegszakító beszerelésénél?

Ha már kiválasztásra került a megfelelő kismegszakító, akkor következhet annak hálózatba szerelése. A legfontosabb szempont mindig a biztonság. A beszerelés előtt a hálózatot áramtalanítani kell, a művelet során pedig kizárólag megfelelő szigeteléssel ellátott munkaeszközöket szabad használni. Nem mindegy a vezetékek bekötési sorrendje sem, mindig a hálózat forrása felé kell a kismegszakítót bekötni. A kismegszakító doboza pedig nemcsak jól szigetelt kell, hogy legyen, de a rövidzárlat elkerülése érdekében nem szabad tartalmaznia semmilyen olyan anyagot sem, ami nem oda való.

A kismegszakító az elektromos hálózat biztonságos működtetésének egyik alapvető eleme, akár lakásban, akár az ipari felhasználás során kerül beépítésre. Mellette azonban szükséges más eszközök használata is, mint például a földelés vagy a túlfeszültség-ellenőrzők telepítése. Legvégül pedig nem szabad elfeledkezni a rendszeres felülvizsgálatokról és karbantartásokról sem. A fentiekből látható, hogy nem is olyan könnyű a megfelelő kismegszakító kiválasztása, hiszen ténylegesen megfelelő szakértelmet igényel. A Vilszershop munkatársai az ajánlatkérő után ebben is segítséget nyújtanak Önnek.