A pénznek nincs szaga – mondta.
Nincs különbség a kínai és amerikai pénz között, de azért az uniós lenne a legjobb – jelentette ki Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Parragh számításai szerint a következő két-három évben újabb 10 milliárd eurónyi kínai tőke érkezhet hazánkba. Hozzátette: ő örülne, ha egy napkollektor-gyár is települne Magyarországra.
Elmondta: egy ár-bér spirál kialakulását látja az országban, vagyis a munkavállaló magasabb bért szeretne, a munkáltató ezzel szemben a költségcsökkentésre törekszik.
Kifejtette: türelmesen lehet várni a változást, vagy csökkenteni kell a költségeket, például például az adminisztrációs terheket. Ők folyamatosan tesznek erről javaslatokat a kormánynak – fűzte hozzá.
Közölte: Kínában jártak azzal a szándékkal, hogy
újabb szintre emeljék a kínai-magyar gazdasági kapcsolatokat.
Úgy látja: Európa a technológiai váltás perifériáján mozog, Amerika és Kína viszont a két központ.
„3 milliárd eurónyi kínai tőke áramlott már Magyarországra,
de két-három év alatt újabb 10 milliárd euróra számítanak.
Lehetséges befektetésként jónak tartaná, ha egy napkollektor-gyárat hoznának ide a kínaiak”
– ismertette.
A környezetkárosítással kapcsolatban azt mondta: „mindennek van környezetvédelmi terhe, és mindig is volt. A fejlődés mindig diszkomfortérzéssel jár, megváltozik az ember körül a világ. Aki ezt nem vállalja föl, az lemarad.”
Parragh László azt is mondta: Kína horizontján azért van fenn Magyarország a szomszédos országainkkal ellentétben, mert ’49-ben Magyarország ismerte el először a Kínai Népköztársaságot, és valamennyi magyar kormány nyitott volt a kínai kapcsolatokra politikai szempontok nélkül.
„Vespasianus óta tudjuk, hogy a pénznek nincs szaga,
úgyhogy én nem látok különbséget egy kínai vagy egy amerikai pénz között”
– magyarázta el a dolgokat Parragh László, aki hozzátette: az uniós pénz lenne a legjobb, mert – mondta – „azt nem kell visszafizetni”.
Videó: