Az ágazat nem számolt az egy számjegyű inflációval.
Az év elején húsz százalékos áremelésről döntöttek a közétkeztető cégek, szerintük idén már nem várható további drágulás. Ugyanakkor az ágazati szakértő már árnyaltabban látja a közétkeztetési szektor helyzetét.
A magas energiaárakat megtanulták kezelni a cégek, most a kritikus mértékű, magasan stagnáló élelmiszerárakkal és a 20 százalékos munkaerőhiánnyal küzd a szektor – írta elemzésében a Világgazdaság.
„Jó hír, hogy ősszel várhatóan nem lesznek nagymértékű menzai áremelések, a szülők többsége ebből a szempontból nyugodt évkezdésre számíthat, viszont a közétkeztető cégek mindeközben egy rendkívül súlyos és egyre kritikusabb problémára, a munkaerőhiányra igyekeznek megoldást találni.
Egyelőre hiába”
– mondta a lapnak Sáfár Ferenc, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) közösségi étkeztetési szekciójának vezetője.
A szakértő rámutatott: a januári árkorrekció miatt minden közétkeztető cég túlélte a 2022–2023-as tanévet. Viszonylag gyorsan normalizálódott az energiapiaci árrendszer, bár a tarifák a háború előtti időkhöz képest magasabb szinten maradtak, és ezzel már muszáj számolni, csakúgy mint
a tartósan megdrágult élelmiszer-beszerzéssel is.
Mint írták, nem bizonyult túlzónak az új iskolaévre megjósolt, 30 százalék körüli költségnövekedés. A 44 százalékos élelmiszer-infláció és a megsokszorozódott energiaárak, valamint a béremelési kényszer miatt ismét szorult helyzetbe kerültek a közétkeztető cégek, amelyeknek legfeljebb 20 százalékos díjemelésből kellene végigvinniük a tanévet.
„Évekkel ezelőtt egy meghirdetett szakácsállásra 40-50 jelentkező volt, most jó esetben a tizede, de a kiválasztott, megfelelő tudású jelöltet egyre többször marasztalja nagyobb fizetéssel a korábbi munkahelye”
– mondta Sáfár Ferenc, hangsúlyozva, jelenleg legalább minden ötödik álláshely betöltetlen, és a túlterhelést a meglévő dolgozói állománynak kell kezelnie. A fizetésekkel kapcsolatban elmondta, azokat jelentősen emelni kell, az egy évvel ezelőttihez képest 20-30 százalékkal költenek erre többet a cégek.
Jelezték: jövőre az idei, még képlékeny, de összességében biztosan két számjegyű infláció valamilyen mértékben
meg fog jelenni a tanév második felében az iskolai menzák díjszabásában is.
(Címlapkép: eduline.hu)