Most mindenki irigykedhet!
A Foreign Policy (amerikai külpolitikai magazin – a szerk.) szerint egyáltalán nem véletlen, hogy egyre több konzervatív amerikai politikus „zarándokol” Magyarországra. Példát akarnak venni a sokszorosan győztes magyar miniszterelnökről. Legalábbis így látja a fideszes mandiner.hu.
A Foreign Policy első riportja Rod Dreherrel készült, akinek korábban a magyar miniszterelnök azt jelezte, „a konzervatívok otthonra fognak találni Budapesten„.
Dreher ezt akkor még csak kedves udvariaskodásnak vélte, ugyanakkor szerinte azóta ez már megvalósult:
Budapest az amerikai konzervatívok otthona lett.
Rod Dreher szerint két oka van annak, hogy Orbánék tudatos hálózatépítésbe kezdtek:
- Magyarország elszigetelt Európában a jobboldali politikája miatt, a konzervatív értelmiségiek pedig más narratívát képviselnek, mint az Európai Unió vagy Washington.
- A konzervatív intézetek és kapcsolatok akkor is megmaradnak, ha Orbán már nem lesz hatalmon.
Hozzátette: „az Orbán-kormány felépítette ezeket az intézeteket a kormányzati pénzek és hatalom segítségével,
tudja, nem lesz örökké miniszterelnök.
Ezért azt szeretné, hogy
legyen egyfajta mélyállam, amely képes lesz túlélni, bármi is jön”.
A lap megemlíti, hogy Orbán azért nagyon népszerű az Egyesült Államok radikális jobboldali szavazói körében, mert Magyarországon négyszer egymást követően nyert választást a bevándorlásellenes, antiliberális, „családpárti, keresztény értékeket megőrző” politikájával.
Arra azért rámutattak, hogy Orbánnal ellentétben az amerikai konzervatívok (republikánusok) a szabadpiachoz ragaszkodnak, az állami beavatkozást pedig ellenzik. Szerintük Orbán nagyon „államközpontú” politikát épít.