Többször belenyúltak a büdzsébe.
Tavaly tavasszal jelentették be Orbán Viktorék, hogy 670 milliárdos rezsivédelmi alapot hoznak létre a 2023-as költségvetésben, amelyet később 2579 milliárdra emeltek. Végül nyolcszor nyúltak bele a büdzsébe, és az összeg majdnem felét osztogatták szét többek között energiacégeknek, de csurrant-cseppent sporttámogatásokra, a rendőrségnek, sőt még a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnak is – derült ki a hvg.hu hétfői cikkéből.
A hírportál utánajárt, hogy mire költötte a kormány azt az 1153 milliárdot, amit eddig az alapból szippantottak ki. Kiderült:
a pénzek 11 százaléka, azaz
127 milliárd forint
olyan rezsivédelmi célokra ment el, amelyeket nem lehet egyértelműen azonosítani. Márpedig egy ilyen alapnál az a bevett szokás, hogy a nevével összefüggő célra vesznek ki belőle milliókat.
Először január 13-án nyúltak bele az alapba, ekkor 173,3 milliárdot vettek ki az Energiaügyi Minisztérium részére „rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezésével összefüggő kiadásokra” címen.
Legközelebb február 9-én került a központba az alap, ekkor 390,6 milliárdot költöttek szintén a rezsivédelmi szolgáltatások ellentételezésére.
Felmerült viszont, mi lett 4 milliárd forint sorsa. Egymilliárdot az állami tulajdonú cégek kaptak segítség címszóval, majd ugyanennyit a Nemzeti Infrastruktúra Ügynökséghez tartozó cégek ingatlanjainak fenntartására költött a kormány.
1,817 milliárddal csapolták meg az önkormányzatoknak szánt rezsitámogatási keretet, valamint 182 millióval az egyházak és civil intézményfenntartóknak szánt összeget. Az összegyűlt
2 milliárdot a Honvédelmi Minisztériumnak adták
sportági fejlesztési koncepciók megvalósításával összefüggő feladatok támogatására.
Február 20-án is belenyúltak az alapba, ekkor azonban azonosítható, rezsivel összefüggő célok miatt. 3 nappal később viszont 6,05 milliárdot tettek át a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség ingatlanjainak fenntartási keretéhez. Ugyanekkor 7 milliárdot kapott a Külgazdasági és Külügyminisztérium beruházásösztönzésre.
Márciusban több területen is történt módosítás, repkedtek a milliárdok amelynek eredményeként 14,4 milliárdot csoportosítottak át szociális célú szolgáltatásokra. Az egészségügy 11,8 milliárdot kapott, de nem maradt ki a támogatásból:
- a rendőrség,
- a katasztrófavédelem,
- a Magyar Államkincstár,
- a NAV,
- a Petőfi Irodalmi Múzeum,
- a Veritas Intézet,
- a ménesgazdaságok,
- a nemzetbiztonság,
- valamint az Országos Sportegészségügyi Intézet sem.
Áprilisban háromszor nyúltak bele az alapba, ebből egy érdekes tétel volt az az 1,7 milliárd, amelyet
a Belügyminisztérium kapott „a köznevelés speciális feladatai” címszóval.