Nem, nem az EU-s pénzekkel kapcsolatban.
Magyarország is aláírja az Európai Uniót és a 79 afrikai, karibi és csendes-óceáni országot tömörítő csoport közötti megállapodást, amelynek 3 pillére érinti a gazdasági együttműködést, a migráció kérdését, és egyéb ügyeket, például a sze*uális jogokat – jelentette be Szijjártó Péter szerdán Mauritiuson, ahol közös sajtótájékoztatót tartott helyi kollegájával, Alan Ganoóval.
A kormány mindaddig nem engedélyezte a poszt-cotonoui-i megállapodás aláírását,
amíg meg nem kapta a szükséges garanciákat,
és ez az utóbbi hetek tárgyalásai során sikerült bezsebelniük – tette hozzá a külgazdasági és külügyminiszter.
„Magyarország egyértelműen egyetért azzal, hogy a gazdasági együttműködést szorosabbra vonják, ez mindkét fél számára előnyös lenne, különösképpen napjainkban, amikor
a világ ismét a blokkosodás irányába halad”
– fogalmazott a tárcavezető, de hozzátette, hogy a migráció és a sze*uális jogok terén voltak kételyeik, de végül nemzeti hatáskörben maradnak az említett kérdések.
A kormány szerint a migrációt nem kezelni, hanem megállítani kell, mert a jelenség komoly biztonsági kockázat az EU számára.
„Soha nem adjuk fel azon szuverén jogunkat, hogy
mi döntsük el, kit engedünk be az országba”
– fogalmazott Szijjártó.
A tárcavezető elmondta, hogy a kormány elutasítja az „agresszív LMBTQ-propagandát” (?), valamint nem ismer kompromisszumot a gyermekvédelem terén.
Megállapodás született arról is, hogy a dokumentum egy úgynevezett
negatív listát is tartalmazni fog
azokról a kérdésekről, amelyekben nem sérül a nemzeti hatáskör, és ilyen lesz például a munkaerőpiacot és a társadalmi integrációt érintő szabályozás is.
Ez azt jelenti, hogy a tagállamokon fog múlni, hány bevándorlót engednek be a munkaerőpiacukra, és milyen mértékben integrálják őket a társadalomba – összegezte a külgazdasági és külügyminiszter.
Közölte: Jutta Urpilainen illetékes uniós biztos írásos nyilatkozatot tett, amely szerint az egyezményben található, sze*uális jogokra vonatkozó utalások semmi jogi kötelezettséget nem rónak a tagállamokra.
Sőt, csatolni fognak egy nyilatkozatot is a megállapodáshoz, amely világossá teszi, a kormány „gyermekvédelmi” álláspontját.
A miniszter végül arra is kitért, hogy kétoldalú ügyekről is tárgyaltak, például Mauritiusra is kiterjesztik a felsőoktatási együttműködést, így
a kelet-afrikai szigetország évente 15 hallgatót küldhet
ezentúl ösztöndíjjal a magyar egyetemekre.
(MTI/Szijjártó Péter/Facebook)