Akár 20 évet is kaphat.
Március 30-án vették őrizetbe Oroszországban Evan Gershkovich-ot, a Wall Street Journal (WSJ) újságíróját, mostanra pedig biztossá vált, hogy az orosz nyomozóhatóság kémkedés miatt vádat emelt ellene – írta a BBC.
A 31 éves újságíró az ellene felhozott vádakat visszautasította, a lap pedig követelte a szabadon bocsátását. A Kreml azt állítja, az újságírót tetten érték.
Gershkovich az egyik legismertebb újságíró volt a Moszkvában dolgozók körében. BBC-s kollégája, Steve Rosenberg kiváló riporterként és elvhű újságíróként írta le. Több mint egy éve dolgozik oroszországi tudósítóként, korábban az AFP hírügynökségnél és a Moscow Times-nál dolgozott, pályafutását Amerikában kezdte.
A Fehér Ház elítélte Gershkovich őrizetbe vételét, a szenátus republikánus és demokrata párti vezetői közös nyilatkozatban álltak ki mellette.
„Az újságírás nem bűncselekmény”
– írták a Mitch McConnell és Chuck Schumer által jegyzett közleményben.
Az orosz külügyminisztérium azt közölte: reménytelen és értelmetlen az orosz hatóság nyomás alá helyezése az ügyben.
Gershkovich múlt hét csütörtökön a Moszkvától 1600 kilométerre fekvő Jekatyerinburgban volt, amikor sofőrje kitette őt egy étteremnél, majd két órával később már nem tudták elérni telefonon.
Az ellene eljáró orosz hatóság közlése szerint Gershkovich „az amerikai fél utasítására
államtitoknak minősülő információkat gyűjtött az orosz hadiipari komplexum egyik vállalatának tevékenységéről”.
Az ügyben Gershkovich és ügyvédje néhány napja nyújtották be a fellebbezést a május 29-ig elrendelt előzetes letartóztatása ellen.
Az újságíró eddigi utolsó írása a WSJ-on múlt héten jelent meg, aminek témája Oroszország hanyatló gazdasága.
Az újságírót akár 20 év börtönre is ítélhetik „kémkedésért” a Vlagyimir Putyin vezette Oroszországban.