Ez nem túl biztató.
Mind a magyar kormány, mind az Európai Bizottság beleegyezett abba, hogy az Orbán Viktor kormánya által vállalt március 31-i határidőtől eltekintenek a jogállamisági eljárásról szóló tárgyalásokban – írta uniós forrásokra hivatkozva a Portfolio.
Az eredeti tervek szerint eddig kellett volna a magyar kormánynak társadalmi egyeztetésre bocsátani, majd megszavazni az igazságügyi reformot. A reformot a Bizottság szupermérföldkőként értelmezi, amelyet
a kormánynak mindenképpen teljesítenie kell az uniós pénzek feloldásához.
A Varga Judit vezette Igazságügyi Minisztérium reformtervezetét több bírálat is érte az EU részéről, ezért azt jelentősen átalakították. Ezért valószínű, hogy még egy kör társadalmi egyeztetést le kell folytatni Magyarországon a reformról, ami legalább kéthetes periódust jelent a Bizottság értelmezése szerint.
A lap információi szerint Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter jövő héten elején tárgyal majd Brüsszelben az Erasmus-ügyről. Mint arról korábban mi is beszámoltunk, Brüsszel nem hagyta jóvá az első magyar ajánlatot, amely a parlamenti képviselőket, minisztereket, államtitkárokat és kormánymegbízottakat zárt volna ki a „modellváltott” egyetemeket és a kutatóintézeteket irányító kuratóriumokból.
Az Európai Bizottság ellenjavaslatában azt kérte:
a közhatalmi státuszú személyeket is zárják ki a kinevezhető személyek köréből.
A Bizottság másik vitapontja, hogy míg az Orbán-kormány hatéves kinevezési időt határozott meg a alapítványi tagoknál, addig Brüsszel négyéves időt szabna a mandátumoknak.
A magyar kormány közlése szerint Brüsszel húzza időt, azonban a lapnak nyilatkozó források azt állították, hogy a Bizottság mindig szkeptikusak a magyar ajánlatok kapcsán,
és fogytán a bizalom.
A legkedvezőbb forgatókönyv szerint április végére, május elejére kerülhet pont a két ügy végére. A Bizottság értékelése pedig június/július környékén várható. Ha pozitív válasz érkezik, akkor a kifizetésekről folyó tárgyalások is elindulhatnak, így az első számlákra szeptember elején-végén megérkezhetnek az utalások.
Az eddigi tárgyalások alapján viszont benne van a pakliban a csúszás kockázata, ráadásul a 27 mérföldkőből 21 reformszintű területből
legalább 17 marad teljesületlen
az igazságügyi reform elfogadása után is.
Ezek alapján a lap forrásai
- a helyreállítási alap (RRF) ügyében legalább egy évig tartó további vitával számolnak.
- Főként a korrupciós kockázatok orvoslásánál számítanak heves vitákra, de ezt még el sem kezdték, ahogy a
- gyermekvédelmi törvénnyel kapcsolatban sem folynak érdemi egyeztetések.
(portfolio.hu nyomán)
Kapcsolódó: