A NATO megkerüli a magyar vétót.
A magyar fél eddig évek óta sikerrel tudta blokkolni a NATO–Ukrajna miniszteri szintű ülés összehívását, azonban most Jens Stoltengberg közölte Szijjártó Péterrel, hogy április elején meg fogják tartani az ülést.
A magyar külgazdasági és külügyminiszter a NATO-főtitkárral és az EU energiaügyekért felelős biztosával Kadri Simsonnal tárgyalt Brüsszelben.
„A NATO-ra értékközösségként is tekintünk”
– magyarázta Szijjártó, megjegyezve, hogy a szövetség stratégiai dokumentumaiban is szerepelnek erre való utalások. Mint elmondta, ezért tartja fontosnak a kormány, hogy a szervezet olyan államokkal építsen ki együttműködést, „amelyek tiszteletben tartják a nemzeti közösségek jogait„.
Ukrajnát a magyar kormány nem tekinti ilyen országnak,
mert úgy vélik, ott 2015 óta folyamatosan csorbítják ezen jogokat, a magyarokét is, ezért Magyarország az elmúlt években folyamatosan és
sikeresen blokkolta a NATO-Ukrajna bizottság összehívását miniszteri szinten.
„A nemzetközi térben hatalmas nyomás van arra nézvést, hogy Magyarország adja fel a kárpátaljai nemzeti közösség védelmét, de a nemzetközi politikai vezetők közül ketten megértést tanúsítanak ez ügyben: Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjén kívül Jens Stoltenberg is, aki komolyan vette ezen aggodalmunkat.
Neki köszönettel és tisztelettel tartozunk ezért. Ám a NATO-főtitkár most azt közölte, hogy különböző okok miatt össze fogja hívni ezt az ülést az április 4–5-i NATO külügyminiszteri tanács alatt, dacára a magyar elutasító álláspontnak, és hogy a magyar fél azt gondolja, hogy csak egyhangú akarat esetén kerülhetne erre sor.
Ez sérti a NATO egységét
és az egységes akaratra vonatkozó eljárásrendet. Ugyanakkor nem tehetünk mást, tudomásul vesszük a főtitkár döntését”
– magyarázta Szijjártó.
Hozzátette: Stoltenberg ígéretet tett arra, hogy teret ad az ülésen a kisebbségvédelemmel kapcsolatos aggodalmaknak. A külügyminiszter ugyanakkor azt mondta: semmilyen érdemi integrációs közeledést a NATO vagy az EU irányába
nem fog Magyarország támogatni,
amíg ott helyre nem állítják a magyar nemzeti közösség jogait a 2015-ös és azt megelőző állapotoknak megfelelően.
„Az óceán mindkét partjáról” hatalmas a nyomás – hangoztatta Szijjártó, kijelentve, hogy akármekkora nyomás esetén sem fogja feladni azt a kormány, hogy kiálljon az ottani magyarság védelmében. A tárcavezető a keddi általános ügyek tanácsán ezt az álláspontot fogja képviselni.
Szijjártó kijelentette: a békéhez az kell, hogy a háború ne terjedhessen tovább Ukrajnából, ehhez pedig az szükséges, hogy a NATO és Oroszország között ne jöjjön létre közvetlen katonai konfliktus.
„Mindaddig reménykedhetünk a harmadik világháború elkerülésében, amíg az a NATO-döntés, amely szerint a NATO nem akar részese lenni ennek a konfliktusnak, érvényben van. Magyarország mindent megtesz, hogy ez a döntés érvényben is maradjon”
– mondta a tárcavezető, hozzátéve, ez független attól, hogy maguk a tagállamok kétoldalú alapon milyen döntéseket hoznak.
(infostart.hu nyomán)