Nem tetszik neki a helyzet.
„Az Európai Bizottság indokolatlanul optimista értékelést hagyott jóvá a helyreállítási alap eddigi működéséről, miközben
rendkívül körülményes és lassú ezeknek a forrásoknak a kihelyezése”
– fogalmazott Varga Mihály kedden a pénzügyi és gazdasági miniszterek brüsszeli találkozóján.
„Magyarországnak számtalan problémája van a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) működésével: miközben a rendelkezésre álló idő egyharmada már eltelt, a források csupán egyötödét osztották ki.”
A pénzügyminiszter hozzátette: „Öt tagország – köztük Magyarország – eddig egyáltalán nem részesült ebből a forrásból.”
A tárcavezető szerint ez a magyar versenyképesség romlásán túl
beavatkozás a tagállamok közötti gazdasági versenybe.
Állítása szerinta 2022-es hazai 4,6 százalékos gazdasági növekedés meghaladta az uniós átlagot, ha megkapta volna a neki járó helyreállítási forrásokat, ez 5 százalék fölött lehetett volna.
A tagállamok eddig kismértékben vették igénybe az RRF-hiteleket, Varga szerint ez a tagországok bizalmatlanságát is tükrözi.
A miniszter szerint kevesebb szó esik arról, hogy a közös hitelfelvételnek, a mögötte álló nagy volumenű bizottsági kötvénykibocsátásnak lehetnek hátulütői. Ez a hitelpiacok lehetséges kimerülése, ami azzal járhat, hogy a tagállamok önállóan kevesebb forráshoz juthatnak.
Ezek azok az általános okos, amelyek miatt a kormány az RRF-et egyszeri eszközként kezeli és ellenzi a közös uniós hiteleket magába foglaló további eszközök létrehozását.
(MTI)