Ezt nem reklámozták.
Hekkercsoportnak köszönhetően egy egész dokumentumcsomag szivárgott ki a Nemzetközi Beruházási Banktól idén februárban. A z orosz kémbankként is ismert intézmény beismerte, hogy a rendszert feltörték, de állításuk szerint „hamis e-mailek” kezdtek terjedni.
A Direkt36 arról írt, hogy a háború kitörésekor magabiztosságot próbált sugallni kifelé az intézmény. Valójában azonban
hamar eluralkodott a pánik
az orosz tulajdonú intézmény budapesti székhelyének berkein belül – fogalmaztak a Telexen megjelent hétfői cikkükben.
Eluralkodott a rémület, amikor az orosz inváziót követően sorra jelentették be az európai pénzügyi szervezetek, hogy a kivetett szankciók miatt blokkolják a bank forrásait, majd több tagország is bejelentette a kilépését.
A kiszivárgott dokumentumok szerint a tagországok kilépése „megbénította a bank működését„.
A Direkt36 megpróbált utánajárni az iratok valódiságának, megkeresték a bankot is, akik bár érdemi válaszokat nem adtak, a dokumentumok eredetiséget sem vitatták.
A nyugati szövetségesek már azt sem nézték jó szemmel, hogy 2019-ben az Orbán-kormány támogatásával Budapest lett az addig Moszkvában működő pénzintézet székhelye. Nemrég Magyarország lett az utolsó uniós, ráadásul a második legnagyobb részvényese a banknak (Oroszország után) 25,27 százalékkal, miután Bulgária is bejelentette a kilépését.
A kiszivárgott iratokból kiderült, hogy a magyar kormány tisztviselői
próbálták elérni az európai hatóságok által zárolt források megnyitását,
valamint el akarták kerülni azt a helyzetet, hogy az oroszok olyan mértékű befolyást szerezzenek a bankban, hogy az már direkt uniós szankciókat vonjon maga után.
A dokumentumok szerint a háború kitörése után a bank katasztrofális helyzetbe került, ekkor a többségi tulajdonos
Magyarország lett az oroszok legfőbb támasza és szövetségese.
(Direkt36 nyomán)