Az egész lakosság érintett.
Sorra zárnak be a patikák, Magyarországon jelenleg 670 ezer ember jut hozzá korlátozottan gyógyszerhez, a vényköteles gyógyszerek forgalma csökkent. A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) megkongatta a vészharangot – írta a Menedzsment Fórum.
Zlinszky János, a HGYSZ elnöke rámutatott: folyamatosan csökkent a gyógyszertárak száma az elmúlt tizenkét évben,
jelenleg 168 gyógyszertárral van kevesebb mint 2010-ben, ami 7 százalékos csökkenést jelent.
A szövetség elnöke elmondta: ugyan időközben új patikák is nyitottak, azonban kétszáznál is több gyógyszertárra került lakat. Jelenleg 2280 gyógyszertár működik Magyarországon.
„A bezárások főleg kisebb településeken történtek, míg az újonnan nyíló gyógyszertárak jellemzően a nagyobb városokban létesültek – azaz a kistelepüléseken romlott a gyógyszerellátás biztonsága”
– mondta Zlinszky János, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a legnagyobb problémát a fiókgyógyszertárak számának drasztikus csökkenése jelenti: 60 fiókpatika szűnt meg az elmúlt 10 évben, csak tavaly 17-tel csökkent a számuk, míg az idei év alig több mint két hónapja alatt már hat patika zárt be.
Mivel a fiókgyógyszertárak jellemzően kistelepüléseken működnek, elmondható, hogy az itt élők gyógyszerhez jutásának lehetőségei jelentősen szűkültek az elmúlt években. A HGYSZ számításai szerint
a probléma közel 670 ezer magyar embert érint,
akik korlátozottan jutnak gyógyszerhez – tudósított az Index a sajtótájékoztatón elhangzottakról.
Hangsúlyozták, az energiaárak emelkedése jelentős többlet terheket jelent a gyógyszertárak számára, ugyanis tavaly óta a gyógyszertárak energiaköltsége havi szinten 200-300 ezer forinttal nőtt.
A HGYSZ többek között
- a gyógyszertárak számának további csökkenésére,
- a vásárlószám stagnálására,
- az eladott dobozszám csökkenésére,
- valamint a támogatott termékek további drágulására számít az idei évben.