Kemény szavakkal kritizálta a kormányt.
Hetek óta tartó kemény adok-kapok zajlik a főváros vezetése és a kormányzat között a Lánchíd ügyében. Mint ismert, a felújítás jelenlegi szakaszában már szabad az út a buszok, a kerékpárok, a taxik és a motorkerékpárok előtt, azonban a gyalogosok és az autósok még nem használhatják az átkelőt.
A Fővárosi Önkormányzat ígérete szerint a lakosság bevonásával fognak dönteni a Lánchíd végleges forgalmi rendjéről. A rekonstrukció idén ősszel zárul, és az is lehet, hogy annak befejeztével a gyalogosokat igen, az autókat azonban nem engedik vissza a hídra.
A kormány 6 milliárd forintos támogatást ígért a fővárosnak város legrégebbi hídjának felújítására, azonban az összeget a kabinet a mai napig nem utalta el. Indoklásuk szerint azért nem, mert csak az eredeti forgalmi rend visszaállítása esetén küldik el a megállapodásban foglalt összeget. A budapesti városvezetés szerint azonban
ez egyértelmű ígéretszegés,
mert megígérte a kormány, hogy 6 milliárddal forinttal támogatja a felújítást.
Karácsony Gergely pénteki bejegyzésében keményen bírálta a kormányzatot a beígért támogatás elmaradása miatt. A főpolgármester bejegyzését változtatás nélkül idézzük alább:
„Hol van itt az egyenlőség?
Kis példabeszéd főváros és állam viszonyáról, a szikár tények és a számok alapján, meg sem próbálva letagadni:
ez így méltatlan, igazságtalan, tarthatatlan.
A Fővárosi Önkormányzat a mai napon „önként vállalt” – na persze – feladata keretében 6.348.716.784 forintot átutalt a magyar kormánynak. 6 milliárd 348 millió 716 ezer 784 forintot. Ez 348 millió forinttal több, mint a Lánchíd felújítására a kormány által ígért támogatási összeg.
És ez csak a januári fizetési előírásunk.
Minden önkormányzat a kötelező feladatainak ellátásra kap normatívát a kormánytól. Ezek a főváros esetében:
- zöldterületgazdálkodás;
- közvilágítás;
- köztemető működtetés;
- közutak támogatása;
- nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ártalmatlanítása;
- óvodák működésének támogatása;
- hajléktalanellátást biztosító intézmények támogatása;
- gyermekétkeztetés támogatása;
- múzeumok, könyvtárak és közművelődési feladatok támogatása.
Ebből vonják még le a Fővárosi Önkormányzat által bérek után fizetett adókat, járulékokat, és a szolidaritási hozzájárulás címen befizetett adót. Mindennek az egyenlege: nemhogy nem kapunk egy fillért sem a kormánytól, hanem még mi fizetünk 6,348 milliárd forintot.
Csak ebben a hónapban.
És igen, a listából nem véletlenül maradt ki a közösségi közlekedés, mivel erre egyetlen fillér támogatás sem érkezik januárban a kormánytól.
Egy kis adalék még a teljes képhez:
- a közvilágításra január hóra a kormány által normatívában adott összeg 293 millió forint lenne (de hát ez is csak virtuális, hiszen az elvonások után ez nincsen); januárban közvilágításra 1,4 milliárd forintot fizettünk csak áramdíjként;
- a közvilágítás áramdíja áfaköteles, ezért ez 1,1 milliárd forint nettó összegből, és 300 millió forint áfából áll össze. Vagyis abból a 300 millióból, ami megy az államkasszába, pusztán azért, mert este kivilágítjuk a város utcáit és tereit. Vagyis ha a kormány ténylegesen adna is pénzt a közvilágításra, és nem venné el egy lendülettel, akkor is az adótartamát fedezné ennek a közszolgáltatásnak.
És akkor olvasom, hogy mindazon fejlesztésekre, amivel eddig oly büszkén kampányoltak Budapesten, és azokra is, ami a város forgalmát alapvetően meghatározó agglomerációs fejlesztésekre vonatkozik, az illetékes miniszter azt írja: „lezárni, nem, soha”.
Innen kell továbblépnünk, ezt kell meghaladnunk Budapesten.
(Karácsony Gergely/Facebook)