Addig, amíg a hatalom nem hallgat rájuk.
Weszely Kinga, egy budapesti középiskola média szakos tanára december 1-je óta nem tartja meg az óráit, ehelyett az intézmény folyosóján ül, hogy így hívja fel a figyelmet a közoktatás tarthatatlan helyzetére.
A pedagógus a Telex megkeresésére nyilatkozva elmondta: 22 napja nem tart órákat, és összesen több mint 100 órája maradt el — egyelőre társaival szemben mégsem rúgták ki. Arról nyilatkozott: az intézményben szakszerűen csupán heti 3-4 óráját tudják helyettesíteni, a többinél csupán felügyeletet biztosítanak, esetleg el is maradnak.
Mindemellett a tanár az iskolás csoportjaival folyamatosan tartja a kapcsolatot, az érettségiző diákjaival pedig folyamatosan konzultál is.
A tiltakozó akciója kezdete óta egyszer kapott figyelmeztetést; az arról szóló levelet január 12-én kapta kézhez. Érdekesség, hogy a polgári engedetlenséggel eltöltött napja után nem kellett volna fizetést kapnia, azonban a bérjegyzékében egyes, tiltakozással töltött napok
eltűntek,
és úgy kapott utánuk pénzt, mintha dolgozott volna azokon a napokon is.
„Mivel a bérpapíron nincs összegszerű részletezés, nem tudom, hogy a levont összeg mit fed le, de feltételezem, hogy az elmaradt óráim csak egy részét könyvelték el”
— ismertette, hozzátéve, hogy nyolc másik tankerületből összesen 27 kollégája járt ugyanígy.
Elmondta, azért tart ki december óta, mert tavaly év végén a korábbiak után további két kollégáját rúgták ki a polgári engedetlenségekben való részvétel miatt.
„Ebben a helyzetben nem maradhatok csöndben. Tisztában vagyok vele, hogy nem egyedül fogok a kiállásommal változásokat elérni az oktatásban, csak egy csepp vagyok a tengerben. De
annak muszáj lennem”
— jelentette ki.
Elmondta: az akciójával kapcsolatban nem kapott negatív kritikákat, azonban ez nem jelenti azt, hogy mindenki egyetért vele. A január 31-ére meghirdetett országos ellenállsban tudomása szerint három kollégája fog polgári engedetlenséggel részt vállalni az intézményéből, emellett többen a törvényes sztrájk mellett döntöttek.
Szerinte a bizonytalanságban tartás is
része a nyomásgyakorlásnak,
ugyanis nem tudni, mikor és milyen büntetés vár az engedetlenkedőkre — reagált a rendeletre, amely alapján már másnap kirúghatják azokat, akik részt vesznek hasonló akciókban.
Megjegyezte: ha az elbocsátott pedagógusokat visszahelyezné az állásukba a hatalom, továbbá valódi párbeszédet kezdeményezne velük, folytatná a munkáját. Egyelőre azonban nem lát sok reményt, mert több ízben próbálták megszólítani a vezetőket, de ők nem hajlandók meghallgatni a pedagógusok véleményét — mondta el.
„Meglátjuk, hogy meddig tudom vállalni az egészségügyi és anyagi kockázatokat. Az aula elég huzatos és nincsenek aranytartalékaim, de szeretnék kitartó lenni”
— jelentette ki.
(Telex nyomán)